جشنواره ویژه فصل بهار

بهترین راه های جلوگیری از گرمازدگی در فوتبال

گرمازدگی در فوتبال

فوتبال تابستانی، تمرینات طاقت فرسایی را در گرمای شدید به ارمغان می‌آورد. به طوری که برای بازیکنان فوتبال، گرمازدگی شدید همیشه یک تهدید به شمار می‌آید. بیماری گرمازدگی می‌تواند به سرعت در بازیکنان فوتبال و دوندگان پیشرفت کند و علائم هشدار دهنده اولیه گرمازدگی نیز می‌تواند نامحسوس باشد. با این حال، تشخیص زودهنگام و درمان مناسب گرمازدگی در فوتبال می‌تواند زندگی شخص را نجات دهد. همچنین گرمازدگی ناشی از فعالیت باید قابل پیشگیری باشد. این مقاله علل گرمازدگی در فوتبال را پوشش می‌دهد و بهترین راه های جلوگیری از گرمازدگی در تمرینات فوتبال را به شما ارائه می‌دهد. همراه ما باشید.

علائم گرمازدگی چیست؟

جالب است بدانید که گرمازدگی در فوتبال گاهی اوقات به نظر میرسد با سرعت خارق‌العاده‌ای رخ می‌دهد. وقتی این اتفاق می‌افتد، تصور غلطی که میان مردم رایج شده، این است که هیدراته بودن بدن، در جلوگیری از گرمازدگی در تمرینات فوتبال مهم‌ترین نقش را دارد. اما در واقع حقیقت این است که آبرسانی برای بدن امری حیاتی است اما برای جلوگیری از گرمازدگی در فوتبال به تنهایی کافی نیست.

علائم هشدار دهنده اولیه گرمازدگی ممکن است شامل تحریک پذیری، سردرگمی، بی تفاوتی، جنگ طلبی، بی ثباتی عاطفی یا رفتار غیرمنطقی باشد. مربی ممکن است اولین کسی باشد که متوجه می‌شود بازیکنی که دچار گرمازدگی می‌شود، دیگر نمی‌تواند مانند سابق رفتار یا به وضوح فکر کند. همچنین سرگیجه، خستگی مفرط و استفراغ نیز می‌تواند از علایم شایع گرمازدگی باشد. لرزش بدن نیز نشانه‌ای از ضعیف شدن گردش خون در بدن است و افزایش هرچه سریعتر دمای بدن را نشان می‌دهد. ناهماهنگی بدنی و تلو تلو خوردن نیز از نشانه‌های دیرهنگام گرمازدگی در فوتبال می باشد که ممکن است به دنبال آن از حال رفتن همراه با تشنج و یا کما رخ ‌دهد. شكستگی مويی در فوتبال نیز دارای علائمی می باشد که بهتر است بدانید.

علائم گرمازدگی در فوتبال

علل گرمازدگی در فوتبال

گرما و رطوبت

در ورزش‌های تابستانی، گرمای هوا همراه با رطوبت است. به همین دلیل در فوتبال، دمای بدن افزایش می‌یابد و هر چه تمرین طولانی‌تر ادامه یابد، میزان گرمازدگی در فوتبال بیشتر می‌شود.

کم آبی بدن

ورزشکاران در گرما می‌توانند 2-1 لیتر در ساعت عرق کنند و بیشتر ورزشکاران به میزان کمتر از عرق کردنشان، آب می‌نوشند. در نتیجه بدن آن ها دچار کم آبی می‌شود. کم آبی بدن می‌تواند عملکرد فیزیکی فرد را مختل کند. همچنین باعث افزایش ضربان قلب و کاهش برون ده قلبی می‌شود. کم ‌آبی باعث از بین رفتن وضوح ذهنی، قدرت و استقامت عضلانی نیز می‌شود. بازیکنانی که با کم آبی بدن مواجه هستند، بیشتر در معرض گرمازدگی در فوتبال قرار دارند.

گرمازدگی و شاخص توده بدنی

ورزشکاران چاق، بیشتر از سایر افراد مستعد گرمازدگی هستند. چربی اضافی بدن، تولید گرمای ناشی از فعالیت را افزایش می‌دهد. وقتی یک بازیکن عضله اضافه می‌کند، می‌تواند گرمای بیشتری تولید کند. بنابراین تاثیر این عامل را در گرمازدگی در فوتبال نمی‌توان نادیده گرفت. برخی تمرینات ضروری فوتبال نیز در این زمینه موثر هستند.

سازگاری بدن

عدم سازگاری بدن با گرما، پیش بینی کننده اصلی گرمازدگی در فوتبال است. ورزشکارانی که با گرمای هوا سازگاری ندارند، از این مسئله رنج می‌برند. زیرا عادت کردن به گرما که در یک یا دو هفته اتفاق می‌افتد، منجر به نوشیدن آب بیشتری می‌شود و بدن نیز آب و نمک را در خود نگه داشته و حجم خون را افزایش می‌دهد. بنابراین قلب خون بیشتری را با ضربان قلب کمتر پمپاژ می‌کند. همچنین آمادگی جسمانی، به ویژه تناسب اندام هوازی، برخی از مزایای فیزیولوژیکی مشابه سازگاری با گرما را به همراه دارد.

علل گرمازدگی در فوتبال

مصرف مکمل‌ها

مصرف برخی مکمل‌ها و محرک‌ها باعث افزایش گرمای بدن می‌شوند. آمفتامین و کوکائین خطرناک‌ترین این محرک‌ها هستند. اما افدرا شایع‌ترین آن ها است. در بسیاری از مکمل‌های غذایی از افدرا برای کاهش وزن یا افزایش انرژی سریع استفاده می‌کنند. اما افدرا خطرات زیادی برای سلامتی دارد، از جمله گرمازدگی. خطر گرمازدگی با داروهایی که تعریق را مختل می‌کنند، مانند برخی آنتی هیستامین‌ها، ضد اسپاسم و داروهای افسردگی نیز، افزایش پیدا می‌کند.

راه های پیشگیری از گرمازدگی در فوتبال

از یک خنک کننده استفاده کنید

هر چه بدن ورزشکاران خنک‌تر بماند، آن ها بازی بهتری را رقم خواهند زد. یکی از راه های پیشگیری از گرمازدگی در فوتبال، این است که بازیکنان به طور مکرر استراحت‌های خنک کننده داشته باشند. مثلاًبرای استراحت، سایه، آب یخ و فن‌های خنک کننده هوا فراهم کنید. با افزایش دما، سرعت و مدت تمرین را کاهش و استراحت را افزایش دهید. همچنین بعد از هر تمرین می‌توانید در وان‌های آب سرد بنشینید.

آب زیاد بنوشید

هیدراته بودن به جلوگیری و مقابله با گرما زدگی کمک فراوانی می‌کند. اما لازم به ذکر است که مصرف مایعات بیش از حد نیز هیچ مزیتی برای بدن ندارد. به همین ترتیب، لازم نیست شب قبل یا در ساعات قبل از دویدن طولانی در مسابقه یا تمرین، بیش از حد خود را هیدراته نگه دارید. شاید از خود بپرسید اگر گرمازده شدیم چه بخوریم؟ بهترین راه جلوگیری از گرمازدگی این است که از غذاهایی با محتوی آب بالا (میوه ها و سبزیجات) به میزان بیشتری استفاده کنید. علاوه بر این ها، یک نوشیدنی ورزشی نیز بر آب معمولی ارجحیت دارد. زیرا دارای قندهایی برای سوخت عضلات و مغز، طعم دهنده برای تشویق به نوشیدن و سدیم برای نگه داشتن مایعات در بدن و کمک به جایگزینی برای از دست دادن عرق است.

پیشگیری از گرمازدگی در فوتبال

از قبل خود را آماده کنید

بسیاری از بازیکنان می پرسند که چطور گرمازده نشویم؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که یکی از ترفندهای مقابله با گرمازدگی در فوتبال، آماده‌سازی بدن است. گرمای شدید می‌تواند حتی بازیکنانی که از نظر بدنی مناسب و هیدراته هستند را نیز تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود یک یا دو هفته پیش از مسابقه، فعالیت بدنی متوسط ​​در گرما را آغاز کنید. مثلاً 45 دقیقه تا یک ساعت دویدن در روز، می‌تواند در سازگاری با گرما بسیار مؤثر واقع شود. ورزشکاران هرگز نباید به طور ناگهانی از یک زندگی کم تحرک و دارای تهویه مطبوع، به یک کمپ ورزشی تابستانی خیلی گرم و طاقت فرسا بروند. همچنین برای حرفه ای شدن در فوتبال، خرید دوره ستاره شو با پشتیبانی مادام العمر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

درمان گرمازدگی در فوتبال

خنک کردن بدن

در میان درمان های خانگی برای جلوگیری از گرمازدگی، سریع‌ترین راه، خنک کردن بدن است. می‌توان گفت از میان روش‌های مقابله با گرمازدگی، هیچ راهی سریع‌تر از انداختن ورزشکار در وان آب یخ برای خنک کردن او وجود ندارد. سعی کنید تنه و شانه‌ها را کاملاً در آب یخ فرو ببرید. تحقیقات نشان می‌دهند که غوطه وری در آب یخ، بازیکنان را دو برابر سریع‌تر از قرار گرفتن در معرض هوا خنک می‌کند.

درمان گرمازدگی در فوتبال

فوریت های پزشکی

در گرمازدگی، هنگامی که دمای بدن بسیار بالا است، سلول‌های بدن و مغز شروع به از بین رفتن می‌کنند. بنابراین خنک کردن سریع بدن حیاتی است. از ویژگی‌های اولیه تغییرات ظریف سیستم عصبی مرکزی، شناخت یا رفتار تغییر یافته و دمای بدن بیش از 40 – 40.6 درجه سانتی گراد است. هنگامی که یک ورزشکار از حال می‌رود، بهترین راه برای سنجش دمای بدن او، دمای مقعدی است. زیرا دمای دهان یا زیر بغل در این زمینه کمتر کارآمد هستند. همچنین ویژگی‌های پیشرفته گرمازدگی در فوتبال عبارتند از بیهوش شدن با پوست مرطوب، دمای مرکزی بدن بیش از 41.1 – 41.7 درجه سانتیگراد و تغییرات چشمگیری مانند هذیان، بی‌حسی، تشنج، یا کما.

کلام آخر

عوامل زیادی از جمله محیطی و شخصی در ایجاد گرمازدگی نقش دارند. همانطور که پیش‌تر گفته شد، علائم هشدار دهنده اولیه گرمازدگی ممکن است شامل تحریک پذیری، گیجی، بی تفاوتی، بی ثباتی، رفتار غیرمنطقی، سرگیجه، خستگی مفرط، لرز و استفراغ باشد. در این مقاله نکاتی برای پیشگیری و درمان گرمازدگی در فوتبال نیز بیان شد. به نظر می‌رسد که بیشتر ورزشکارانی که زودهنگام متوجه گرمازدگی خود شده و تحت درمان قرار می‌گیرند، می‌توانند به زودی با خیال راحت به ورزش خود بازگردند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما