جشنواره ویژه فصل بهار

آسیب زانو در فوتبال | درمان و راه های پیشگیری

آسیب زانو در فوتبال مانند پارگی رباط، پارگی تاندون، شکستگی و دررفتگی می‌تواند حرکت پا را مختل کند و باعث درد شود. همچنین ورزشکاران و غیر ورزشکاران را به طور یکسان تحت تاثیر قرار می‌دهد و معمولاً در اثر افتادن، ضربه‌های مستقیم یا ضربه‌های شدید ایجاد می‌شود. راه‌های پیشگیری برای آسیب زانو در فوتبال شامل گرم کردن و تمرین‌های کششی، تقویت عضلات پا و استفاده از وسایل محافظ همراه با حفظ وزن مناسب برای کاهش استرس روی زانوها است.
درمان آسیب‌های زانو در فوتبال شامل داروها، فیزیوتراپی و روش‌های طبی سنتی است، درحالی‌که موارد شدید ممکن است به مداخله جراحی مانند آرتروسکوپی، جراحی باز یا تعویض کامل زانو نیاز داشته‌باشد.
همراه ما باشید تا در این مقاله انواع علت درد زانو در فوتبالیست ها راه در کنار دیگر جزئیات، به شما معرفی کنیم.

دلایل آسیب زانو در فوتبال

انواع مشکلات زانو در فوتبال اتفاق می‌افتد؛ حرکاتی مانند پرش و چرخش می‌تواند نیروی زیادی را به زانو وارد کند. آسیب‌دیدگی اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که بازیکن پای خود را روی زمین می‌گذارد و سعی می‌کند بدن خود را نسبت به پای کاشته شده بچرخاند و وزن خود را روی آن قرار دهد. این حرکات یک نیروی چرخشی در سراسر مفصل زانو ایجاد می‌کند که رباط صلیبی باید آن را جذب کند. زمانی که رباط صلیبی نتواند با این نیرو مقابله کند، پاره می‌شود.
وقتی نوبت به تشخیص آسیب رباط صلیبی می‌رسد، معمولاً از MRI ​​و همچنین معاینه فیزیکی به‌صورت ترکیبی استفاده می‌شود. به دلیل دقت بالای آن در تشخیص وسعت آسیب، پزشکان برای مشاهده سریع چارچوب آسیب به MRI تکیه می‌کنند. از دیگر مقاله‌هایی که به آسیب زانو در فوتبال نیز مرتبط است، مقاله نحوه درمان شكستگی مويی در فوتبال می باشد که می‌توانید آن را نیز مطالعه نمایید.

دلایل آسیب زانو در فوتبال

انواع آسیب زانو در فوتبال

آسیب زانو در فوتبال فقط یک نگرانی برای ورزشکاران نیست، بلکه می‌تواند هر فردی را در هر مرحله از زندگی تحت‌تاثیر قرار دهد. زانوی آسیب‌دیده می‌تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، از جمله:

 • پارگی رباط
 • پارگی تاندون
 • شکستگی
 • دررفتگی‌ها

این آسیب‌ها اغلب منجر به درد زانو و اختلال در حرکت در پای آسیب‌دیده می‌شوند. باتوجه‌به پیچیدگی زانو، با توانایی آن در چرخش و تحمل وزن قابل‌توجه، جای تعجب نیست که زانو مستعد آسیب‌های ناشی از سقوط، برخورد مستقیم یا فرودهای نامناسب باشد. حتی کاسه زانو نیز می‌تواند قربانی شکستگی‌های ناشی از ضربه شدید شود. از شایع ترین آسیب های زانو در فوتبال نیز می‌توان به پارگی رباط صلیبی زانو در فوتبال اشاره کرد و با مطالعه مقاله مرتبط با آن، می‌توان اطلاعات خود را در این زمینه نیز بالا برد.

درمان آسیب زانو در فوتبال

برای آسیب زانو در فوتبال، هم درمان غیر جراحی و هم درمان جراحی وجود دارد تا آسیب های وارد شده به زانو در فوتبال مداوا شوند. در ادامه هر کدام از این راه‌ها را برای شما آماده کرده‌ایم و توضیح داده‌ایم:

1. گزینه‌های درمان غیر جراحی برای آسیب زانو در فوتبال

وقتی با زانو درد مواجه می‌شوید، همه راه‌ها به جراحی منتهی نمی‌شوند. گزینه‌های درمانی غیر جراحی مانند داروها و فیزیوتراپی که هر کدام در مدیریت درد و افزایش روند بهبودی نقش مثبتی دارند. قفسه‌های داروخانه طیف وسیعی از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن را ارائه می‌دهند که می‌توانند به بارز‌ترین آسیب‌های زانو در فوتبال کمک کنند. علاوه بر این، مسکن‌های موضعی می‌توانند باعث کاهش سریع و البته موقتی درد زانو در صورت استفاده مستقیم در ناحیه آسیب‌دیده شوند. فیزیوتراپی سنگ بنای درمان زانو درد به‌صورت غیر جراحی است. فیزیوتراپی از طریق ترکیبی از درمان دستی، تمرینات و روش‌هایی مانند اولتراسوند و تحریک الکتریکی، به کاهش درد و کمک به روند بهبودی زانو کمک می‌کند.

درمان آسیب زانو در فوتبال

2. درمان های جراحی برای آسیب زانو در فوتبال

در مواردی که آسیب‌های زانو شدید هستند یا درمان‌های غیر جراحی پاسخ نمی‌دهند، ممکن است عمل جراحی توصیه شود. نوع جراحی اعم از آرتروسکوپی، باز یا تعویض کامل زانو باتوجه‌به ماهیت و شدت آسیب تعیین می‌شود.
جراحی آرتروسکوپی، برای بازسازی رباط صلیبی، یک گزینه جراحی آرام است که در مقایسه با جراحی باز امکان بهبودی سریع‌تری را فراهم می‌کند. جراحی باز برای آسیب‌های زانو با آسیب‌های ساختاری گسترده است که نمی‌توان به‌اندازه کافی از طریق تکنیک‌های آرتروسکوپی به آن پرداخت. دید و دسترسی مستقیم را برای جراح فراهم می‌کند که به‌ویژه در هنگام برخورد با آسیب‌های پیچیده یا شدید مفید است. برای بیمارانی که از شرایط ناتوان‌کننده زانو مانند استئوآرتریت رنج می‌برند، جراحی تعویض کامل زانو ممکن است بهترین راه‌حل باشد که شامل موارد زیر است:

 1. لایه‌برداری مجدد مفصل زانوی آسیب‌دیده با قطعات فلزی و پلاستیکی
 2. ارائه تسکین درد و بهبود تحرک
 3. یک روش جامع که سطوح آسیب‌دیده اجزای تیبیا، فمور و کاسه را جایگزین می‌کند
 4. اطمینان از ترمیم کامل مفصل زانو

راه های پیشگیری از آسیب زانو در فوتبال

 • روش پیشگیری از آسیب زانو در فوتبال نه‌تنها به معنای اجتناب از درد نیست، بلکه در مورد حفظ یک سبک زندگی فعال و عاری از محدودیت است. ترکیبی از روتین‌های گرم کردن و تمرینات کششی است و علاوه بر این، یک برنامه مدیریت وزن سالم نیز می‌تواند بار روی مفاصل زانو را در طول فعالیت‌های روزانه تا حد زیادی کاهش دهد.
 • القای عادت گرم کردن و حرکات کششی مناسب، یک فعالیت مناسب برای سلامت زانو است. این فعالیت‌ها نه‌تنها ماهیچه‌ها را برای نیازهای فیزیکی پیش رو آماده می‌کنند، بلکه خطر آسیب‌های مربوط به زانو را نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهند. ماهیچه‌های قوی پا ستون‌هایی هستند که مفصل زانو را پشتیبانی می‌کنند. ورزش‌هایی مانند اسکات و لانژ در تقویت قدرت عضلات چهار سر ران و همسترینگ که به نوبه خود زانو را در برابر آسیب تقویت می‌کنند، بسیار مهم هستند.

 • هنگامی که صحبت از محافظت از زانو در برابر آسیب احتمالی می‌شود، ابزار محافظ نقش مهمی ایفا می‌کنند. زانوبندها می‌توانند حمایت و ثبات مورد نیاز را به‌خصوص در حین فعالیت‌های پرخطر یا برای کسانی که پس از آسیب بهبود می‌یابند، فراهم کنند.

راه های پیشگیری از آسیب زانو در فوتبال

سخن پایانی

به طور خلاصه، علت آسیب زانو در فوتبال باعث ایجاد چالش مهمی می‌شود؛ اما درک پیچیدگی‌های آسیب زانو در فوتبال، اجرای استراتژی‌های پیشگیرانه و دانستن گزینه‌های درمانی متفاوت، می‌تواند کمک زیادی به شما کند. از پیچیدگی‌های رباط صلیبی و آسیب‌های رباط جانبی گرفته تا اثربخشی فیزیوتراپی و مداخلات جراحی پیشرفته، ما سعی کردیم که طیف گسترده‌ای از موضوعات سلامت زانو را پوشش دهیم.
آسیب زانو در فوتبال برای تمامی بازیکنان فوتبال، بسیار مهم است و باید توجه بسیاری به آن داشت؛ چرا که کوچک‌ترین اشتباه باعث خداحافظی شما از دنیای فوتبال و ورزش می‌شود. همچنین با خرید دوره آموزش فوتبال پیشرفته، می‌توانید از تمامی آسیب‌های ورزشی پیشگیری نمایید. از اینکه ما را تا پایان مقاله دنبال کردید کمال تشکر و قدردانی را داریم. امیدواریم که نکات ذکر شده در این مقاله به‌تمامی سوالات شما پاسخ داده‌باشد و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده‌باشیم.

 

منبع

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما