جشنواره ویژه فصل بهار

ضربه چیپ در فوتبال چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

ضربه چیپ در فوتبال چیست؟

ضربه چیپ در فوتبال، تکنیکی است که برای پرتاب کردن توپ انجام می‌شود. به طوری که توپ از بالای سر دروازه بان حریف و یا مدافع عبور کند و گل شود. همچنین برخلاف شوت معمولی که بازیکن با حداکثر قدرت به توپ ضربه می‌زند، ضربه چیپ در فوتبال برای فریب دادن دروازه بان یا مدافع به کار می‌رود و نیاز به دقت و ظرافت دارد. در ادامۀ این مقاله به طور دقیق‌تری خواهیم گفت که ضربه چیپ در فوتبال چیست؟ و چگونه انجام می‌شود. با ما همراه باشید.

ضربه چیپ در فوتبال چیست؟

معنی کلمه چیپ در فوتبال، شوت زدن به توپ با یک قوس بلند است. ضربه چیپ ممکن است به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. بازیکنان می‌توانند با ضربه زدن به توپ، آن را به بازیکنان دیگر پاس دهند، دروازه بان را فریب دهند و از طرف مقابل عبور کنند. بازیکنان مبتدی معمولاً در زدن ضربه چیپ در فوتبال اشتباه می‌کنند، در حالی که راه درست آن به تکنیک مربوط می‌شود. در واقع شما با بالا بردن توپ با پای خود، می‌توانید کنترل کنید که توپ چقدر بالا و دور می‌رود. ضمن اینکه مانند هر مهارت ورزشی، تمرین کردن زیاد باعث حرفه‌ای شدن شما می‌شود، اما مهم است که ابتدا قبل از اینکه روی عملکرد خود کار کنید، اصول اولیه را پوشش دهید.

ضربه چیپ در فوتبال

چه زمانی از ضربه چیپ در فوتبال استفاده می‌شود؟

اگر نمی‌دانید کجا چیپ بزنیم؟ باید بگوییم که ضربه چیپ را می‌توان در موقعیت‌های مختلفی استفاده کرد. موارد کاربرد ضربه چیپ در فوتبال در زیر آمده است:

  1. به ثمر رساندن گل: زمانی که دروازه بان از موقعیت خارج شده یا به سمت مهاجم می‌دود، می‌توان از ضربه چیپ برای گلزنی استفاده کرد. مهاجم می‌تواند به جای شوت مستقیم توپ به سمت دروازه، توپ را از بالای سر دروازه بان گل کند.
  2. پاس دادن به هم تیمی: زمانی که بازیکن حریف مقابل او باشد می‌توان از ضربه چیپ در فوتبال برای پاس دادن توپ به هم تیمی استفاده کرد. با چرخاندن توپ، هم تیمی دریافت کننده می‌تواند به راحتی توپ را کنترل کند.
  3. ضربات آزاد و پنالتی: از ضربه چیپ در فوتبال می‌توان در هنگام ضربات آزاد و پنالتی نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، یک بازیکن می‌تواند در حین ضربه پنالتی از یک ضربه پنالتی چیپ برای فریب دادن دروازه بانی که ممکن است منتظر یک ضربه معمولی باشد، استفاده کند. این نوع ضربه پنالتی به پاننکا معروف است. اگر علاوه بر ضربه چیپ، آفساید فوتبال برای شما نیز حائز اهمیت است، حتما مطالعاتی در این زمینه داشته باشید.

آموزش چیپ زدن در فوتبال

برای به ثمر رساندن یک گل چیپ در فوتبال، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. به توپ نزدیک شوید.

اجرای یک ضربه چیپ در فوتبال معمولاً در شرایطی اتفاق می‌افتد که فضای زیادی برای هدایت توپ وجود ندارد. با این حال برای تمرین، ایده خوبی است که شروع کنید. شما با دویدن به سمت توپ، روی زمان بندی خود کار خواهید کرد. سعی کنید طوری به سمت توپ بدوید که انگار می‌خواهید به آن ضربه بزنید. بهتر است از قبل بدانید که قصد دارید با کدام پا به توپ ضربه بزنید.

آموزش ضربه چیپ در فوتبال

2. پای مخالف خود را در کنار توپ قرار دهید.

اگرچه در تکنیک‌های فوتبال توجه زیادی به پای ضربه زننده داده می‌شود، اما پای مخالف نیز به همان اندازه مهم است. سعی کنید هنگام ضربه چیپ در فوتبال، پای مخالف خود را در کنار و پشت توپ قرار دهید. برای انجام این کار بهتر است روی افزایش سرعت پا در فوتبال کار کنید تا خیلی سریع به پیشرفت مد نظر خود برسید.

3. انگشتان پای خود را به سمت پایین زاویه دهید.

به توپ نزدیک شوید و انگشتان پا را تا حد ممکن به طرف زمین نگه دارید. برای اینکه پای شما به درستی از زیر توپ حرکت کند، باید پای خود را پایین بیاورید. پای خود را طوری در نظر بگیرید که می‌خواهد زیر توپ بلغزد.

4. توپ را به سمت بالا پرتاب کنید.

وقتی پای خود را به زیر توپ فوتبال بردید، توپ را با یک حرکت سریع به سمت بالا پرتاب کنید. به این صورت که زانو و پای خود را به سمت بالا و جلو بیاورید. اگر این کار با حرکت و نیروی مناسب انجام شود، باید به یک قوس طولانی منجر شود. اگر به دنبال سنجش میزان اثربخشی ضربه چیپ خود هستید، سعی کنید فاصله را بر حسب یارد اندازه گیری کنید. 15 تا 20 یارد اندازه خوبی برای شروع است، اگرچه برخی از بهترین بازیکنان فوتبال موفق می شوند با یک ضربه چیپ در فوتبال به بیش از 60 یارد برسند.

نکته مهم در این مرحله، این است که ضربه چیپ در فوتبال را با یک ضربه محکم اشتباه نگیرید. پرتاب توپ به سمت بالا باید با یک حرکت سریع انجام شود، اما برای پرتاب آن به جای زور، باید از ظرافت استفاده کنید.

5.  هنگام شوت زدن بدن خود را به عقب خم کنید.

همانطور که توپ را به سمت بالا پرتاب می‌کنید، مقداری از بدن خود را به عقب ببرید. این باعث می شود که توپ به سمت بالا برود و در نتیجه یک ضربه چیپ قدرتمندتر ایجاد شود.

ضربه چیپ در فوتبال چگونه است؟

6. حریفان خود را فریب دهید.

اگر می‌خواهید توپی را شوت کنید، باید با عجله به سمت آن بروید، گویی می‌خواهید به طور معمول به آن ضربه بزنید. سپس در آخرین ثانیه به فرم چیپ خود برگردید و آن ضربه را به سمت بالا هدایت کنید. اگر می‌خواهید توپ را وارد دروازه کنید، این یک تاکتیک عالی است. زیرا در صورتی که دروازه‌ بان حریف فریب بخورد، سعی می‌کند از حمله‌ای متفاوت از حمله شما دفاع کند.

7. پاس دادن به بازیکن دیگر را تمرین کنید.

حتی اگر هنوز به صورت رقابتی بازی نمی‌کنید، بهتر است در حالی که روی ضربات چیپ فوتبال خود کار می‌کنید، فرد دیگری با شما تمرین کند. تمرین با یک شخص واقعی برای هدف گیری و پاس دادن توپ به شما کمک می‌کند تا میزان نیروی محرکه مورد نیاز برای پرتاب توپ در یک فاصله مشخص را نتیجه گیری کنید. همچنین هنگامی که به صورت رقابتی بازی می‌کنید، به محاسبات بین نیرو و مسافت نیاز دارید. بنابراین قبل از اینکه در مقابل تیم دیگری به میدان بروید، تمرین کردن زیاد توصیه می‌شود.

اگر فردی برای تمرین کردن با او ندارید، سعی کنید ضربه زدن به توپ را در فواصل مختلف تمرین کنید. به عنوان مثال، ممکن است با تلاش برای ضربه زدن به توپ در فاصله 20 یاردی شروع کنید. اگر توانستید به طور منظم به آن مسافت برسید، فاصله را 10 یارد افزایش دهید. تا جایی که فکر می‌کنید می‌توانید پیش بروید، این کار را ادامه دهید. همچنین برای خرید دوره آموزش فوتبال پیشرفته، می‌توانید به سایت محمد سعید حمیدزاده مراجعه کنید.

8. با استفاده از هر دو پا تمرین کنید.

در ورزش فوتبال، مهم است که بتوانید یک بازیکن همه فن حریف باشید. در یک محیط رقابتی، موقعیت‌های زیادی وجود دارد که استفاده از پای غالب شما مناسب نیست. اگرچه اکثر بازیکنان بازی با پای غالب خود را ترجیح می‌دهند، اما عاقل‌ترین ورزشکاران اطمینان حاصل می‌کنند که تمرینات خود را به طور متعادل و با هر دو پای خود انجام می‌دهند.

آموزش چیپ زدن در فوتبال

تفاوت ضربه چیپ و لاب

بعد از آموزش ضربه چیپ در فوتبال، ممکن است بپرسید تفاوت چیپ و لاب چیست؟ باید بگوییم که ضربه چیپ و لاب دو تکنیک متفاوت هستند. یک ضربه چیپ در فوتبال به بازیکنی نیاز دارد که توپ را با ظرافت، بالای سر دروازه بان یا مدافع شوت کند. از طرف دیگر، لاب ضربه‌ای است که در آن بازیکن توپ را به هوا شوت می‌کند، بدون اینکه هیچ گونه چرخشی روی آن انجام شود. ضربه لاب برای دور زدن مدافع یا دروازه بانی که خارج از خط است استفاده می‌شود.

کلام آخر

ضربه چیپ در فوتبال یک تکنیک ضروری است که برای فریب دادن دروازه بان یا مدافع، به دقت، ظرافت و چرخش به عقب نیاز دارد. از این تکنیک می‌توان در موقعیت‌های مختلف از جمله گلزنی، پاس دادن توپ به هم تیمی و هنگام ضربات آزاد و پنالتی استفاده کرد. با انجام مراحل ذکر شده در این مقاله، یک بازیکن فوتبال می‌تواند یک ضربه چیپ موثر اجرا کند و به بازیکنی پویا و همه فن حریف در زمین مسابقه تبدیل شود. در این مقاله اطلاعات مفیدی در رابطه با زمان استفاده و چگونگی چیپ زدن در فوتبال در اختیار شما قرار دادیم.

منبع

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما