جشنواره ویژه فصل بهار

مهارت های اساسی فوتبال چیست؟

مهارت های اساسی فوتبال

بازی کردن فوتبال مستلزم یادگیری برخی از مهارت‌ های اساسی فوتبال، فارغ از موقعیت بازیکن است. در حالی که این مهارت‌ها برای هر تیم فوتبال جوانان ضروری است، بازیکنان باید در طول دوران حرفه‌ای خود به بهبود آنها ادامه دهند. واقعیت این است که بدون دانستن یا تسلط بر این اصول فوتبال، هیچ بازیکنی نمی‌تواند انتظار داشته باشد که به عنوان یک بازیکن تیمی موثر عمل کند. در این مقاله ما مهم ترین مهارت های فوتبالی را که برای بازیکنان در هر گروه سنی لازم است، مورد بحث قرار می‌دهیم.

اصول تهاجمی فوتبال

استراتژی‌های تهاجمی در فوتبال می‌توانند بر اساس سطح مهارت بازیکنان و شرایط مسابقه متفاوت باشند. با این حال، وقتی صحبت از فوتبال برای مبتدیان می‌شود، باید روی ارکان چهارگانه فوتبال که در زیر آورده شده است، تمرکز کنید:

1. دریبل زدن

دریبل زدن یکی از مهارت های اساسی فوتبال است که شامل حرکت دادن توپ فوتبال از کنار مدافعان با نزدیک نگه داشتن آن به پاها است. معمولاً زمانی که فضای بازتری در مقابل خود دارید، می‌توانید سریع‌تر دریبل بزنید. همچنین این تکنیک برای عبور از بازیکنان دیگر و جلو بردن توپ استفاده می‌شود.

هدف از دریبل زدن این است که توپ را نزدیک بدن خود نگه دارید تا در مواقع پاس دادن، تغییر جهت یا شوت زدن به دروازه سریع تصمیم بگیرید. وقتی بازیکنان با تجربه‌تر می‌شوند، می‌توانند تمرین کنند تا از قسمت‌های بیشتری از پای خود برای دریبل زدن استفاده کنند. برای رسیدن به موفقیت حتما باید اصول برنامه ریزی فوتبالی را بدانید تا راحت تر و سریع تر به پیشرفت برسید.

مهارت های اساسی فوتبال چیست؟

2. پاس دادن

از آنجا که فوتبال یک ورزش تیمی است، پاس دادن یکی از مهم‌ترین مهارت های حرفه ای فوتبال به شمار می‌آید. پاس دادن دقیق به شما این امکان را می‌دهد که توپ را از یک بازیکن حریف به یک هم تیمی منتقل کنید. این بسیار مهم است زیرا می‌توانید توپ را سریع‌تر و با تلاش کمتری نسبت به دریبل زدن در زمین حرکت دهید. به علاوه، دریبل کردن یک مهارت فردی است و فوتبال یک ورزش گروهی می باشد.

برای داشتن یک پاس موثر، بسیار حیاتی است که بازیکنان مبتدی با بالا نگه داشتن سر و نگاه کردن به اطراف دقت کنند که هم تیمی هایشان کجا هستند. یکی از مهارت‌ های اساسی فوتبال برای بازیکن بدون توپ، برقراری ارتباط است. صدا زدن برای توپ و اطلاع دادن به هم تیمی خود نیز به همان اندازه مهم است. تکنیک‌های زیادی برای پاس دادن به توپ فوتبال وجود دارد، اما اساسی ترین آنها پاس دادن با قسمت داخلی پا است. این به بازیکن بیشترین کنترل و دقت را می‌دهد. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. از قسمت داخلی پای خود استفاده کنید.
  2. پای مخالف خود را روی زمین در کنار توپ قرار دهید.
  3. مچ پای خود را قفل کنید.
  4. هنگام تماس با توپ، تمام مسیر را دنبال کنید.

3. دریافت توپ

دریافت توپ یا به دام انداختن توپ یکی از مهارت های تکنیکی پایه در فوتبال و از مهارت های اساسی فوتبال است زیرا اگر نتوانید توپ را ثابت نگه دارید و آن را تحت کنترل بگیرید، قبل از اینکه فرصتی برای انجام کاری با توپ داشته باشید، آن را از دست خواهید داد. دریافت توپ باید در هماهنگی با پاس تمرین شود. بسیار مهم است که بازیکنان مبتدی و جوانان قبل از حرکت به سمت توپ‌های کنترل‌کننده‌تر و چالش‌برانگیزتر، مانند توپ‌هایی که روی هوا هستند، بر این مهارت مسلط شوند. شما برای داشتن مهارت بیشتر می‌توانید به سایت محمد سعید حمیدزاده مراجعه کرده و با دریافت دوره آموزش فوتبال پیشرفته، بهترین آموزش های فوتبال را با قیمت مناسب خریداری کنید.

مهارت های پایه فوتبال

4. شوت زدن به توپ

برنده شدن در بازی فوتبال با گل زدن به دست می‌آید و اگر هرگز توپ را به درستی شوت نکنید نمی‌توانید گل بزنید و برنده شوید. اگرچه برنده شدن همه چیز نیست، اما به نوعی نکته اصلی بازی است. به عنوان یک تازه کار فوتبال، مهم است که با ابتدایی‌ترین تکنیک‌های شوت زنی شروع کنید.

یکی از تکنیک‌های اصلی شوت زنی در فوتبال:

  1. ابتدا با نزدیک شدن به توپ، پای تکیه گاه (مخالف) را به سمت دروازه در کنار توپ قرار دهید.
  2. اطمینان حاصل کنید که فاصله کافی از توپ را دارید تا بتوانید با پای ضربه زننده خود به توپ شوت بزنید.
  3. چشم خود را به توپ نگه دارید.
  4. مچ پای خود را قفل کرده و زانوی خود را به سمت توپ قرار دهید.
  5. سپس با پای خود به وسط توپ ضربه بزنید.

موقعیت‌های تهاجمی را بشناسید

در هر تیم فوتبال، بازیکنان خاصی در موقعیت‌های تهاجمی و دفاعی فوتبال قرار می‌گیرند. دو موقعیت تهاجمی اصلی در زیر لیست شده است.

مهاجمان

مهاجم، گلزن اصلی است که در نزدیکترین فاصله به دروازه حریف قرار می‌گیرد. مهاجمان باید در مهارت های پایه فوتبال به خصوص شوت زنی، خوب عمل کنند و اعتماد به نفس و مهارت کافی برای حرکت از میان مدافعان داشته باشند. مهاجمان اغلب رهبران خوبی برای تیم هستند. مهاجم مرکزی مهاجم اصلی است. گاهی اوقات از یک مهاجم پشتیبان استفاده می‌شود که نقش بین هافبک و مهاجم اصلی را بازی می‌کند. آنها نسبت به مهاجم اصلی به مرکز زمین نزدیکتر می‌مانند.

مهمترین مهارت های فوتبال

هافبک‌ها

هافبک‌ها نیز نقش مهمی در هر بازی ایفا می‌کنند، زیرا نقش تهاجمی و همچنین دفاعی دارند. در حالی که آنها در پشت مهاجمان قرار می‌گیرند، ممکن است بسته به شرایط نیاز به پوشش کل زمین داشته باشند. یک هافبک تهاجمی نقش تهاجمی ایفا می‌کند که هدف آن ایجاد بهترین فرصت برای مهاجمان است. این بازیکنان دارای مهمترین مهارت های فوتبال از جمله کنترل توپ و مهارت‌های پاس عالی هستند.

هافبک میانی در مرکز زمین می‌ماند و دفاع و حمله را به هم متصل می‌کند. آنها بهترین دید را نسبت به هر دو طرف و نقش اصلی را در کنترل بازی دارند. غیر از آن هافبک‌های راست و چپ هستند که به آنها وینگر نیز گفته می‌شود. آنها در سمت‌های مربوطه میدان قرار می‌گیرند و از این طرف‌ها حملاتی ایجاد می‌کنند.

رعایت اصول دفاعی فوتبال

اصول اساسی تاکتیک‌های دفاعی فوتبال شامل اعمال فشار و کاهش فضای باز برای حریف است. در عین حال، مدافعان برای جلوگیری از اشتباه و حفظ آرایش دفاعی مناسب نیاز به تمرکز، صبر و نظم دارند.

1. دفاع یک در مقابل یک

در فوتبال برای مبتدیان، یک در مقابل یک از بهترین مهارت های فوتبال مورد نیاز یک مدافع برای خلع ید حریف است. حتی اگر مدافع نتواند توپ را در اختیار داشته باشد، این حرکت می‌تواند توپ را از بازی خارج کند. در حالت ایده آل، نزدیک‌ترین مدافع باید در سریع‌ترین زمان ممکن به مهاجم برسد. برای مدافعان، بهترین راه برای نزدیک شدن، نگه داشتن بدن در زاویه 45 درجه است. زیر نظر گرفتن سینه و لگن حریف بدون از دست دادن دید توپ نیز به حدس زدن حرکات آنها کمک می کند.

بهترین مهارت های فوتبال

2. تکل زدن

زمانی که حریف در موقعیتی مناسب قرار می‌گیرد، تکل زدن یکی از بهترین مهارت‌ های اساسی فوتبال برای به دست آوردن مالکیت توپ است. یک بازیکن مدافع می‌تواند تکل ایستاده یا بلوک را در حالی که روی پای خود می‌ماند انجام دهد. گزینه دیگر نیز تکل کشویی روی زمین است. از آنجایی که روی پا ماندن بازیکنان شانس بیشتری برای کنترل توپ به آنها می‌دهد، تکل‌های بلوکی اغلب بر تکل‌های کشویی ترجیح داده می‌شوند.

البته قانون طلایی تکل‌ها هدف گرفتن توپ است نه بازیکن. تماس فیزیکی بیش از حد، یک اشتباه رایج فوتبالیست‌ها است که می‌تواند منجر به خطا علیه مدافع شود. این نکته‌ای است که باید در جلسات تمرینی روی آن تمرکز کرد. در حالی که تکل زدن مهارتی عالی به نظر می رسد، اما یکی از شایع‌ترین علل آسیب نیز است.

3. گرفتن توپ

گرفتن توپ نیز یکی از تکنیک های پایه ای فوتبال است که جنبه بسیار مهمی از پیشرفت یک بازیکن به عنوان دروازه بان به شمار می‌آید. هنر دروازه بانی شامل گرفتن موضع مناسب و گرفتن توپ نه تنها با دست بلکه با کل بدن است. این امر باعث می‌شود که پا به یک جنبه اساسی تمرینات آموزشی دروازه بان تبدیل شود.

کلام آخر

مانند هر چیز دیگری، تمرین کردن باعث پیشرفت مهارت‌های شما می‌شود و این مهارت‌ها به ایجاد یک پایه قوی کمک می‌کنند. ضروری است که شما به عنوان یک مبتدی، قبل از اینکه بخواهید مانند حرفه‌ای ها بازی کنید، بر اصول اولیه و مهارت های اساسی فوتبال تسلط داشته باشید. این به اطمینان شما از توانایی انجام بازی به سادگی کمک می‌کند. همچنین یک مربی خوب می‌تواند مهارت های اساسی فوتبال را به شما آموزش دهد، هرچند شما می‌توانید چیزهای زیادی از همسالان و رقیبان خود یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما