جشنواره ویژه فصل بهار

13 اشتباهات رایج فوتبالیست ها و راه‌های پیشگیری از آن‌ها

اشتباهات فوتبالیست

اشتباهات فوتبالیست‌ها یکی از موضوعاتی است که همواره مورد توجه قرار گرفته، به طوری که این اشتباهات می‌توانند در هر جنبه‌ای از بازی فوتبال رخ دهند. از تصمیم‌گیری‌های تاکتیکی تا اجراییات فنی باید زیر نظر شما باشد تا دچار خطایی نشوید. در این مقاله، به بررسی برخی از اشتباهات فوتبالیست ها و راه‌های پیشگیری از آن‌ها می‌پردازیم. تشخیص و اصلاح این اشتباهات برای بهبود عملکرد تیم و افزایش احتمال موفقیت در رقابت‌های فوتبال بسیار حائز اهمیت است.

 

اشتباه بازیکنان فوتبال

یکی از رایج‌ترین مشکلات ذهنی در بازی برای بازیکنان فوتبال، عبور سریع از اشتباهات گذشته است. تکرار و تمرکز بیش از حد بر روی اشتباهات در طول بازی فوتبال باعث می‌شود تا بازیکنان نتوانند توجه خود را بر روی بازی مقابل خود متمرکز کنند که این موضوع بر عملکرد آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد و در واقع باعث می‌شود اشتباهات حتی بیشتر اتفاق بیفتد. این یک مسئله بسیار بزرگ برای بسیاری از بازیکنان است و تغییر آن بسیار سخت می‌باشد. اولین گام، رفع اشتباهاتی است که باعث افت شما در فوتبال می‌شود. مواردی از اشتباهات فوتبالیست به شرح زیر می‌باشند:

1. کمال‌گرایی

حالت اول کمال‌گرایی منفی این است که شما منتظر بهترین شرایط و امکاناتی هستید که لازمه شروع کار شما نمی‌باشند یا ترس از شکست یا شروع کاری را دارید. یک فوتبالیست موفق این است که با هر شرایط و امکاناتی بتواند تمرینات خود را به بهترین نحوه ممکن انجام دهد. حالت دیگر کمال‌گرایی مثبت است، یعنی شما انگیزه‌ای برای موفقیت یا انجام تمرین باکیفیت دارید. انجام کار باکیفیت یعنی تمریناتی که انجام می‌دهید از لحاظ بعد فنی رتبه بالایی داشته باشند.

راه حل کاهش اشتباهات در فوتبالیست ها

2. عدم هدف‌گذاری اصولی

یکی از رازهای موفقیت در فوتبال برنامه ریزی اصولی می‌باشد. به طور معمول اکثر شماها در حال حاضر تیم ندارید، در حالی که هدف اول شما باید به گونه‌ای باشد که اول باید تست بدهید تا در یک تیم قبول شوید. هدف دوم نیز این است که خودتان را در ترکیب و تیم جای بدهید و با افراد دیگر فیکس شوید. بعد از آن باید خودتان را در مسابقات به خوبی به افراد هم تیمی خود و افراد مهاجم نشان دهید که این مورد هدف سوم می‌شود. به همین صورت مرحله به مرحله باید هدف خودتان را ارتقا دهید. به عنوان مربی اگر افراد بی‌هدف را به تیم خود دعوت کنید، تاثیر اشتباهات فوتبالیست ها بر نتیجه بازی بیش از پیش افزایش می‌یابد.

3. مقایسه دائم خود با دیگران

از اشتباهات رایج فوتبالیست‌ ها این است که به طور دائم خودشان را با بقیه مقایسه می‌کنند. حالا این مقایسه به چه شکل است؟ و چرا جزو اشتباهات فوتبالیست به شمار می‌آید؟ فرض کنید شما در تمرین هستید و نفر جلویی شما شروع به دویدن می‌کند و به این خیال که این فرد از شما برتر است شروع به مقایسه کردن می‌کنید. ممکن است فردی که شما خود را با آن مقایسه می‌کنید مدت زمان بیشتری را در حال تمرین باشد که در این حالت مقایسه کردن اصلا معنی پیدا نمی‌کند.

4. انتظار نتیجه یک شبه

مسی یک جمله‌ای دارد که می‌گوید ۱۷ سال و ۱۱۴ روز طول کشید تا من موفق شوم، یعنی در مسیر موفق شدن درست تلاش کرده و انگیزه خود را نگه داشته و از همه مهم‌تر در طول مسیر صبوری کرده‌است. به علاوه تمرینات طاقت‌فرسایی مثل آموزش دفاع در فوتبال، بدنسازی، انواع دریبلینگ و… را به طور مستمر انجام داده‌، پس شما هم نباید از خودتان انتظار نتیجه یک شبه را داشته باشید چرا که برای فوتبالیست ماهر شدن باید سخت کوشی و نهایت تلاش خود را به کار ببرید.

بررسی اشتباهات رایج در فوتبال

5. عدم خودشناسی

مورد بعدی از اشتباهات فوتبالیست که خیلی از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، عدم خودشناسی است. در خودشناسی فوتبالی شما باید به نقاط ضعف و قوت خودتان آگاه باشید. برای اینکه این نقاط را بدانید بعد از هر بازی دوستانه نقاط ضعف و قوت خودتان را بنویسید و شناسایی کنید، سپس بر روی تمام نقاط تمرکز و کار کنید. نقاط ضعف خود را بپذیرید و آن‌ها را بهبود دهید، نقاط قوت به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کنند.

6. نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس

از دیگر اشتباهات فوتبالیست ها می‌توان به نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس اشاره کرد. هر چه قدر مهارت و آمادگی بدن شما بالا باشد به همان مقدار اعتماد به نفس شما نیز بالا می‌رود. در نتیجه بازیکنی که اعتماد به نفس نداشته باشد هیچ وقت موفق نمی‌شود.

7. تناسب بین تلاش و دستاورد

مورد بعدی که بدترین اشتباه بازیکن محسوب می‌شود، بی‌توجهی به تناسب بین تلاش و دستاورد است. خیلی از شماها صبح تا شب در حال تمرین هستید ولی نتیجه‌ای که باید از تمرینات شما به دست بیاورید را نمی‌بینید. اگر دستاورد شما پایین است باید نقشه و راهی که برای خودتان آماده کرده‌اید را عوض کنید.

کاهش اشتباهات در فوتبال

8. ترس از سوتی دادن

حتما نباید تمامی توپ‌هایی که شوت می‌کنید به گل تبدیل شوند، اگر تمام تلاش خود را به کار ببرید مربی متوجه می‌شود که شما آدم تلاش‌گری هستید و این مورد یک امتیاز مثبت به شمار می‌آید، پس هیچ وقت از گل نشدن توپ خود نترسید. برای غلبه به این موضوع در خلوت خود سعی کنید تا تعداد گل‌های خود را افزایش دهید.

9. عدم تمرکز

موارد بسیاری باعث برهم خوردن تمرکز شما می‌شوند، به طور مثال ساعت ۱۱ شب که باید تایم خواب شما باشد حواس خود را به مواردی که اهمیت ندارند پرت می‌کنید. در تایم استراحت خود باید زمان خود را صرف آنالیز و تماشای بازی‌های مهم کنید.

10. آموزش پذیر نبودن

یکی از تله‌ها و اشتباه رایج فوتبالیست‌ها که به دام آن دچار می‌شوند، این است که فکر می‌کنند که در یک نقطه‌ای دیگر نیازی به آموزش ندارند ولی شما باید نقاط ضعف خود را ارتقا ببخشید و نقاط ضعف خود را از بین ببرید. در واقع اعتماد به نفس کاذب شروع سقوط شما می‌باشد. شما با دریافت دوره آموزش فوتبال با مربی گری حرفه ای و تخصصی محمدسعید حمیدزاده می توانید علاوه بر کاهش اشتباهات خود در فوتبال، خیلی سریع به پیشرفت مورد نظر خود برسید.

11. درگیری با داور

فوتبال ورزشی است که شما باید ۹۰ دقیقه به طور کامل در حال تلاش و تکاپو باشید تا بتوانید گلی را به ثمر برسانید. با بررسی اشتباهات رایج در فوتبال به درگیری با داور نیز برمی‌خوریم. به هر حال در طول بازی این امکان وجود دارد که داور کارتی را برای تیم شما صادر کند که شما به هیچ عنوان نباید با داور درگیر شوید. راه حلی که برای این مشکل وجود دارد این است که بازیکنان به هر حال باید قضاوت داور را بپذیرند و از جنجال و حاشیه دوری کنند.

بدترین اشتباه بازیکن

12. دست کم گرفتن حریف

به هیچ عنوان حریف خود را دست کم نگیرید، این مورد برای تیم‌های قهرمان بسیار رایج است به طوری که منجر به غافلگیری آن‌ها شده است. سوالی که برای افراد در این زمینه رخ می‌دهد این است که چه راهکارهایی برای کاهش اشتباهات در فوتبال برای دست کم گرفتن حریف وجود دارند؟ سرمربی و روانشناس تیم باید ذهنیتی در بازیکنان ایجاد کرده باشند که جنگندگی و انگیزه تیم در هیچ شرایطی پایین نیاید، هر بازی که انجام می‌شود بازیکن تمام و کمال خود را باید صرف برد تیم خود کند چرا که در برابر تمامی هم تیمی‌های خودش مسئول است.

13. برهم خوردن روان دروازه‌بان بعد از گل خوردن

بیشتر افراد گل شدن توپ را ناشی از اشتباهات افراد تیم به خصوص دروازه‌بان‌ها می‌دانند. همین عامل باعث تضعیف روحیه دروازه‌بان می‌شود و به همین منوال گل‌های بعدی نیز به راحتی به نتیجه می‌رسد. این نکته را از یاد نبرید که هیچ تیمی نمی‌تواند از گل خوردن فرار کند، بعد از این اتفاق باید تمامی افراد تیم از خشم و مسائل حاشیه‌ای دوری کنند و موقعیت خود را به خوبی بررسی نمایند تا متوجه شوند که چه نکته منفی باعث این شده که حریف به شما گل بزند.

سخن پایانی

یادگیری نحوه غلبه بر اشتباهات در فوتبال سخت است. بازیکنان می‌توانند سال‌ها با این مشکل دست و پنجه نرم کنند، گاهی اوقات حتی برای تمام دوران حرفه‌ای خود، بدون اینکه بفهمند چگونه از آن گذشته پیشرفت کنند. این به این دلیل است که یادگیری نحوه غلبه بر اشتباهات در فوتبال چیزی نیست که به خودی خود اتفاق بیفتد و نیاز به خودآگاهی، دیدگاه رشد فکری و آموزش مهارت های ذهنی متمرکز دارد. به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم تا به اشتباهات فوتبالیست‌ و راه‌های کاهش آن بپردازیم. سعی داشته باشید تا اشتباهات دیگران و خودتان را آنالیز کنید و سعی در برطرف کردن آن‌ها داشته باشید، چرا که عملکرد شما تاثیر مستقیم بر روی نتیجه تیم دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما