جشنواره ویژه فصل بهار

آموزش تکل در فوتبال و انواع آن

تکل در فوتبال

زمانی که یک گل به خودی از یک پاس برگشتی اشتباه حاصل می‌شود، تنها هدف شما باید بازپس گیری توپ باشد. اینجاست که تکل زدن مطرح می‌شود. تکل در فوتبال یکی از دو راه برای به دست آوردن مجدد مالکیت توپ است که راه دیگر آن مهار توپ است. تفاوت تکل با مهار این است که مهار کردن شامل چالشی برای حریف نمی‌شود، در حالی که تکل زدن چالش‌هایی را به دنبال دارد. توانایی محدود کردن مهاجمان، مدافع را قادر می‌سازد تا یک تکل کنترل‌شده انجام دهد که می‌تواند از انواع مختلف تکل در فوتبال باشد. در ادامه به تعریف تکل در فوتبال، انواع و خطاهای رایج آن می‌پردازیم.

تکل در فوتبال چیست؟

تکل در فوتبال، اصطلاحی است که برای توصیف زمانی استفاده می‌شود که یک بازیکن تدافعی، بازیکن حامل توپ تهاجمی را طوری وادار می‌کند تا از ادامه بازی جلوگیری کند. تکل زدن یک مجموعه مهارت ضروری و حیاتی در بازی دفاعی فوتبال است. ممکن است تکل زدن به حریف آسان به نظر برسد، اما نکاتی در مورد تکل زدن نیز وجود دارد.

برای تکل در فوتبال، راحت‌تر است که حریف را با بستن پاها و تمرکز روی قسمت پایین بدن متوقف کنید. همچنین یک بازیکن می‌تواند ابتدا پیراهن بازیکن حامل توپ را بگیرد تا سرعت او را کم کند، اما سپس باید سعی کند او را بپیچاند و روی کاهش سرعت پاهای خود تمرکز کند. یک بازیکن می‌تواند سعی کند با پیچاندن بالاتنه خود نیز به بازیکن حریف تکل بزند. برای آموزش تکل در فوتبال و چگونگی اجرای تکل، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تکل در فوتبال چیست؟

انواع تکل در فوتبال را بدانید

تکل در فوتبال بدون در نظر گرفتن موقعیت بازی شما یک مهارت مهم در فوتبال است. تکل‌ها برای به دست آوردن مجدد مالکیت توپ برای تیم شما انجام می‌گیرند و گاهی اوقات به ویژه در موقعیت‌های دفاعی که حریف در موقعیت‌های تهاجمی قرار دارد، بسیار مهم هستند. در ادامه انواع تکل در فوتبال را توضیح خواهیم داد:

1. تکل ایستاده

در این روش باید دقت زیادی داشته باشید تا ببینید چه زمانی توپ از بازیکن مهاجم دور می‌شود. این بهترین زمان برای این است که پای خود را کنار توپ قرار دهید و آن را دفع کنید. در چنین موقعیتی دقت کنید که فاصله توپ با شما چقدر است؟ این به شما این امکان را می‌دهد که با ارزیابی زمان‌بندی، پای خود را بیرون بکشید و حریف خود را خلع ید کنید و توپ را با حداقل تماس فیزیکی از او دور کنید.

در تکل ایستاده پای ضعیف‌تر شما در جلو و پای اصلی شما در عقب باید قرار بگیرد. از این طریق نیز شما می‌توانید حریف را خلع ید کنید یا در صورت دریبل زدن از کنار شما، سریعاً به دنبال او بدوید. همچنین سعی کنید موقعیت بدن خود را به سمت پایین نگه دارید. می‌توانید کمی زانوهای خود را خم کنید زیرا این کار باعث می‌شود مرکز ثقل بدن شما پایین‌تر بیاید. این به شما تعادل بیشتری می‌دهد و همچنین به شما این امکان را می‌دهد که در صورت فرار بازیکن از کنار شما، راحت‌تر بتوانید به سمت دیگر بچرخید.

نکتۀ دیگر این نوع تکل در فوتبال این است که توپ را با قسمت داخلی پای خود هدایت کنید. این امر باعث کنترل بیشتر توپ می‌شود و اگر حریف توپ را عقب بکشد تا از شما خطا بگیرد، می‌توانید پای خود را عقب بکشید. همچنین اگر موفق شد از کنار شما بگذرد، شما همچنان می‌توانید او را تعقیب کنید. توصیه می‌کنیم برای اطلاع از دوره آموزش فوتبال به سایت سعید حمیدزاده مراجعه کنید.

انواع تکل در فوتبال

2. تکل از کنار

تکل از کنار بهتر است که در چهار مرحله در نظر گرفته شود. ابتدا، مدافع به سختی می‌دود تا به سمت موقعیتی در کنار مهاجم حرکت کند. سپس، مدافع با استفاده از پای نزدیکتر به مهاجم و چرخاندن باسن و شانه‌ها در آن جهت، به سمت داخل و به سمت مهاجم می‌چرخد. سپس مدافع خم می‌شود و پای خود را دور توپ قلاب می‌کند تا زمانی که توپ از پای مهاجم جدا شود. سپس در حالت ایده‌آل، مدافع مالکیت توپ را به دست می‌آورد. در واقع، مدافع اغلب در حالی که توپ آزاد می‌شود، مهاجم را متوقف می‌کند. تمرینات آمادگی جسمانی برای فوتبال نیز در این زمینه می‌توانند کمک کننده باشند.

3. تکل ‌سرسره‌ای

یک مدافع خوب تا جایی که ممکن است از تکل سرسره‌ای به عنوان آخرین راه حل استفاده می‌کند. زیرا اگر شکست بخورد، آن مدافع به طور موقت از بازی خارج می‌شود. با این وجود، در بسیاری از مواقع این نوع تکل در فوتبال تنها راه برای متوقف کردن مهاجمی است که شکست خورده. علاوه بر این، از آنجایی که این تکل در صورت اجرای موفقیت آمیز، یک دستاورد دیدنی و هیجان انگیز است که همه بازیکنان از تمرین آن لذت می‌برند. به شرطی که زمین نرم باشد و بازیکنان لباس محافظ بپوشند. زیرا در غیر این صورت ضرر بیشتری حاصل خواهد شد.

تکل سرسره‌ای شامل سه مرحله است: بازیکن تکل کننده توپ را تعقیب می‌کند تا زمانی که مطمئن شود که پای اصلی او از توپ سبقت می‌گیرد. پای نزدیک او منتهی می‌شود و به بازیکن اجازه می‌دهد تا روی پای دیگر که در زیر پای مدافع پیچ می‌خورد فرو رود. سپس آن پا در یک حرکت قلاب شده و به سمت توپ می‌چرخد. بازیکن با پای تکل زننده توپ را حرکت می‌دهد یا با پای قلاب شده آن را به دام می‌اندازد و یا توپ را دور می‌کند.

تکل ‌سرسره‌ای

انواع خطاهای رایج تکل

مدافعان نقش مهمی در یک تیم فوتبال دارند، اما مانند هر پست دیگری مستعد اشتباه هستند. شناخت و رفع این خطاهای رایج میتواند به مدافعان کمک کند تا عملکرد خود را در زمین بهبود بخشند. بنابراین در ادامه آموزش تکل زدن در فوتبال، برخی از رایج‌ترین انواع خطاهای تکل را مورد بحث قرار می‌دهیم. همچنین برای دانستن اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید مقاله شناخت انواع خطا در فوتبال را مطالعه کنید.

یک چالش یا مسابقه می‌تواند منصفانه و یا ناعادلانه باشد، اما معمولاً احتمال ناعادلانه بودن آن بیشتر است. از این رو، تکل‌های ناعادلانه نیز درجه بندی شده‌اند. طبق قانون فیفا، آنها می‌توانند بی‌دقتی (فقط یک ضربه آزاد )، بی‌احتیاطی (کارت زرد) یا تکل خطرناک در فوتبال (کارت قرمز) باشند. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که استفاده از تکل مناسب در زمان مناسب، یک مسابقۀ عادلانه را به همراه خواهد داشت.

آیا بازیکن می‌تواند از پشت تکل بزند؟

توانایی تکل زدن یک مهارت ضروری در فوتبال است. اگرچه راه‌های زیادی برای تکل در فوتبال وجود دارد، اما تکل از پشت، روشی است که مردم معمولاً در مورد آن سؤالات زیادی دارند. ما به شما پاسخ این سوال را می‌دهیم که آیا بازیکن می‌تواند از پشت تکل بزند یا خیر؟ یک بازیکن فوتبال می‌تواند از پشت به بازیکن دیگری تکل بزند. در واقع قوانین فوتبال به بازیکن اجازه می‌دهد که از پشت تکل بزند تا زمانی که تکل بی دقت یا با استفاده از نیروی بیش از حد نباشد.

به طور کلی تکل از پشت در فوتبال بدون انجام خطا سخت است. اما این مسئله یک تکل از پشت را غیرقانونی نمی‌کند. اگر می‌خواهید از پشت به بازیکن دیگری تکل بزنید و مرتکب خطا نشوید، بهتر است هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا از تماس با بازیکنی که توپ را در اختیار دارد اجتناب کنید. زیرا به محض اینکه با آن بازیکن تماس برقرار می‌کنید، در خطر این هستید که او را زمین بزنید و طوری به نظر برسد که در تکل خود بی دقت هستید.

تکل از پشت

تنبیهات تکل از پشت

اگر بازیکنی به خاطر تکل زدن به بازیکن دیگر از پشت جریمه شود، دانستن اینکه چه نوع مجازاتی می‌تواند دریافت کند مفید است:

1. ضربه آزاد مستقیم

اولین چیزی که هنگام سوت زدن داور اتفاق می‌افتد این است که یک ضربه ایستگاهی اعلام کند. در اکثر مواقع، این یک ضربه آزاد مستقیم خواهد بود. در واقع ضربه آزاد مستقیم، یک ضربه ایستگاهی است که در آن بازیکنی که به توپ ضربه می‌زند، می‌تواند مستقیماً گل بزند بدون اینکه توپ ابتدا به بازیکن دیگری برخورد کند.

2. ضربه آزاد غیر مستقیم

اگر بازیکنی از پشت به بازیکن دیگری به گونه‌ای تکل بزند که داور آن را “خطرناک” بداند، یک ضربه آزاد غیر مستقیم اعلام می‌شود. ضربه آزاد غیرمستقیم یک ضربه ایستگاهی است که در آن بازیکنی که به توپ ضربه می‌زند نمی‌تواند مستقیماً گل بزند. قبل از اینکه گلی به ثمر برسد، ابتدا باید توپ به دست بازیکن دیگری برسد. این بازیکن می‌تواند از هر تیمی باشد.

3. کارت زرد

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است به بازیکنی پس از تکل از پشت کارت زرد نشان داده شود و به او اخطار داده شود. این دلایل عبارتند از:

  • بازیکنی که مرتکب خطای ضربه آزاد مستقیم شود.
  • بازیکن مرتکب خطایی شود که باعث تداخل یا توقف یک حمله شود.
  • بازیکن فرصت گلزنی آشکار را از حریف سلب کند.

تنبیهات تکل از پشت

4. کارت قرمز

دلایلی که ممکن است یک بازیکن برای تکل از پشت کارت قرمز دریافت کند عبارتند از:

  • اگر گل یا موقعیت واضح گلزنی را از طریق خطایی که جریمه آن ضربه ایستگاهی است رد کند.
  • زمانی که بازیکن از پشت با استفاده از یک یا هر دو پا، با نیروی بیش از حد به طرف حریف تکل بزند یا ایمنی حریف را به خطر بیندازد.

کلام آخر

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، تکل در فوتبال تا زمانی قابل قبول است که تکل به گونه‌ای انجام شود که با قوانین بازی مطابقت داشته باشد. به طور کلی وقتی صحبت از تکل زدن در فوتبال به میان می‌آید، مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که نوع تکل مهم نیست؛ بلکه نحوه تکل زدن بازیکن مهم است. به همین منظور ما در این مقاله انواع تکل در فوتبال و خطاهای آن را بررسی کردیم تا بتوانید بازی حرفه‌ای‌تری داشته باشید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما