جشنواره ویژه فصل بهار

بهترین مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها

مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها

امروزه بیشتر فعالیت های ورزشی علاوه بر اینکه باید به صورت صحیح و با کمک مربی های مخصوص خود انجام شوند، نیازمند تغذیه درست و مکمل هایی هستند که با استفاده از آن ها می توانیم روندی که به عنوان هدف ورزشی خود انتخاب کردیم را سریع تر و بهتر طی کنیم. این مکمل ها در میان ورزشکاران بسیار پرطرفدار است و در بهبود عملکرد، کمک به ریکاوری و ارتقای سلامت عمومی نقش موثری دارد. در تمامی ورزش ها همچنین فوتبال از این مکمل ها جهت کامل کردن این فرایند ورزشی استفاده می کنند. ما در این مقاله قصد داریم انواع مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها را معرفی کرده و روش مصرف مکمل ها برای فوتبالیست ها را مورد بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

معرفی بهترین مکمل ها برای فوتبالیست ها

بسیاری از فوتبالیست ها از مکمل های ورزشی جهت بالا بردن انرژی، افزایش قدرت و استقامت، ریکاوری سریع، کاهش خستگی و… از مکمل های ورزشی استفاده می کنند که بسیار موثر هستند. حال سوالی که ممکن است برایتان پیش آید این است که بهترین و موثرترین مکمل ها برای فوتبالیست ها کدام هستند؟ از این مکمل ها به چه میزان و در چه موقعی استفاده کنیم؟ نگران نباشید; پاسخ تمامی سوالات شما در ادامه آمده است. ما ۶ مورد از بهترین مکمل های ورزشی برای فوتبالیست ها را معرفی کرده و زمان و میزان استفاده از آن ها را بررسی کرده ایم. همچنین به مکمل های مناسب مسابقه اشاره کرده ایم.

1. مکمل کافئین

مکمل کافئینی یکی از رایج ترین مکمل های ورزشی لازم برای فوتبالیست ها است. ما از این موضوع آگاه هستیم که کافئین به طور طبیعی در انواع نوشیدنی ها مانند قهوه، چای، نوشابه و شکلات های تلخ موجود می باشد و این مکمل ها ثابت کرده اند که نقش موثری بر عملکرد فوتبالیست ها گذاشته و باعث افزایش و بهبود عملکرد آن ها می شود. همچنین می تواند در سایر ورزش های استقامتی مانند دو، دوچرخه سواری، شنا و… مورد استفاده قرار گیرد. از این رو می توانیم بگوییم جزو بهترین مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها به شمار می رود. معمولا پس از استفاده از این مکمل، به سرعت توسط دستگاه گوارش ورزشکار جذب شده و پس از 60-45 دقیقه سطح کافئین فرد به بالاترین سطح خود می رسد. پس به ورزشکاران توصیه می شود که از این مکمل ها قبل از گرم کردن استفاده کنند تا در حین بازی تاثیرات آن را مشاهده کنند.

بهترین مکمل بدنسازی فوتبال

نحوه مصرف مکمل کافئین:

همانطور که در قسمت های قبل اشاره شد این مکمل ها باید 60-45 دقیقه قبل از تمرینات مصرف شود. روش مصرف این مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها بسیار مهم می باشد و بدن فوتبالیست باید قبل از تمرین به میزان mg/kgbw 2-3 کافئین دریافت کند. همچنین مصرف بالاتر از 6 میلی گرم باعث افزایش ضربان قلب، لرزش و تحریک پذیری می شود و برای جلوگیری از مشکلات بی خوابی و اثرات منفی آن باید 4-3 ساعت قبل از خواب مصرف نشود.

 

2. مکمل کراتین

مکمل کراتین یکی از مناسب ترین و بهترین مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها است که  دارای اثر بخشی بالایی می باشد. از این رو جامعه ورزشی عقیده بر این دارند که استفاده از مکمل های دارای کراتین فقط برای ورزشکارانی که ورزش قدرتی و بدنسازی انجام می‌دهند، مفید است. پس می‌توانیم بگوییم این مکمل در رده بهترین مکمل بدنسازی فوتبال نیز قرار می‌گیرد. در واقع به علت اینکه در طول مسابقات فوتبال سطح فسفوکراتین بدن دچار افت شدیدی می شود این مکمل به بازسازی بدن آن ها می پردازد. علاوه بر آن باعث افزایش سرعت ریکاوری و آمادگی بهتر در بازیکن برای تمرینات و مسابقات خواهد شد. حال می توانید علاوه بر استفاده از این مکمل ها، با راه های تقويت عضلات چهار سر ران برای فوتبال آشنا شوید.

نحوه مصرف مکمل کراتین:

فوتبالیست ها می‌توانند از این مکمل 2.5 گرم قبل و بعد از تمرینات خود استفاده کنند.

مکمل های مخصوص فوتبالیست ها

3. مکمل بتاآلانین

این مکمل یکی از بهترین مکمل های ورزشی برای فوتبالیست ها است که باعث افزایش سطح استقامت، کاهش و به تاخیر انداختن کسلی و خستگی می شود. همچنین این مکمل به علت انرژی زایی و رفع خستگی باعث افزایش و بهبود عملکرد فوتبالیست ها می شود. این مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

نحوه مصرف مکمل بتاآلانین:

فوتبالیست ها می‌توانند برای افزایش سطح قدرت بافت‌های عضلانی از این مکمل به میزان 6-3 گرم به مدت 3-4 هفته استفاده نمایند. علاوه بر این می‌توانند تا 1-2 ساعت قبل از تمرین به میزان 800-1600 میلی گرم و همچنین حدود 1 ساعت بعد از تمرین، مصرف کنند.

بهترین مکمل های ورزشی برای فوتبالیست ها

4. مکمل کربوهیدرات

کربوهیدرات ها یکی از مهمترین مکمل هایی هستند که بدن هر انسان در طول روز نیاز دارد. البته این کربوهیدرات را می توان به طور طبیعی با استفاده از غلات، حبوبات، میوه ها، سبزیجات و… بدست آورد. اما فوتبالیست ها در شرایط بحرانی و مسابقات که شرایط استفاده از مواد کربوهیدرات دار را ندارند، از این مکمل استفاده می‌کنند. از این رو فوتبالیست ها برای تامین و ذخیره انرژی و جلوگیری از افت گلیکوژن از این مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها استفاده می کنند.

نحوه مصرف مکمل کربوهیدرات:

فوتبالیست ها از این مکمل باید تقریبا 4 ساعت بعد از پایان ورزش به مقدار g\kgbw 1 مصرف کنند و با توجه به شدت تمرینات خود در روز تمرین این مقدار بین 10-5 گرم متفاوت خواهد بود.

انواع مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها

5. مکمل نیترات

تا این قسمت ما با بهترین مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها آشنا شدیم و در ادامه با یکی دیگر از آن ها یعنی مکمل نیترات نیز آشنا خواهیم شد. این مکمل باعث افزایش عملکرد فیزیولوژیکی بدن می‌شود. در واقع این مکمل نقش زیادی در تنظیم جریان خون، گشاد شدن عروق و همچنین انتقال مواد مغذی به قسمت های عضلانی بدن دارد. البته این مکمل را می‌توان از طریق مواد غذایی اسفناج، کاهو، چغندر و… دریافت کرد. این مکمل در کاهش خستگی نیز موثر می‌باشد. همچنین می توانید تمرینات آمادگی جسمانی برای فوتبال را مطالعه کنید.

مکمل نیترات با عمل تحریکی که انجام می‌دهد می تواند با ترشح نیتریک اکسید در مدت زمان 30 دقیقه تا 1 ساعت قبل از مسابقه توان هوازی را افزایش دهد.

نحوه مصرف مکمل نیترات:

فوتبالیست ها برای افزایش استقامت و کاهش خستگی می‌توانند در مدت زمان 30 دقیقه تا 1 ساعت قبل از مسابقه و تمرین خود 600-300 میلی گرم از این مکمل را دریافت کنند و یا در عوض می‌توانند از 500 میلی لیتر آب چغندر استفاده کنند.

6. مکمل ویتامین D

این مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها از نوع ویتامین های محلول در چربی می‌ باشد و نقش مهمی در سلامت استخوان ها و تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. همچنین در تحقیقات اخیر مشاهده شده است که ویتامین D نقش مهمی در احیا و بازسازی عضلات دارد و از مکمل های مخصوص فوتبالیست ها است.

روش مصرف مکمل ها برای فوتبالیست ها

نحوه مصرف مکمل ویتامین D:

در صورت کمبود این ویتامین لازم است که هفته ای یکبار 50000 واحد از آن را در 8 هفته مصرف نماییم.

تا کنون انواع مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها نام برده شد که در صورت بهره مناسب از آن ها باید طبق دستورات و زیر نظر مربی مخصوص خود مصرف شوند. علاوه بر این موارد شما برای آشنایی با دوره آموزش فوتبال پیشرفته میتوانید به سایت محمدسعید حمیدزاده مراجعه فرمایید.

کلام آخر

فوتبال ورزشی پرفشار و طاقت‌فرسا است که نیازمند استقامت بالا، قدرت و ریکاوری سریع می‌باشد. در کنار تمرینات منظم و رژیم غذایی سالم، مکمل‌های ورزشی می‌توانند به عنوان ابزاری کارآمد، فوتبالیست‌ها را در رسیدن به اهدافشان یاری کنند. بهترین مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها شامل کراتین، کافئین، کربوهیدرات، پروتئین وی، بتاآلانین، نیترات، ویتامین D و… می‌شود. هر کدام از این مکمل‌ها فواید منحصر به فردی برای افزایش سطح استقامت، به تاخیر انداختن خستگی و کمک به ریکاوری عضلات دارند. به خاطر داشته باشید که مکمل‌ها جایگزین رژیم غذایی سالم و تمرینات منظم نیستند. قبل از مصرف هر گونه مکمل ورزشی، با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید و از دوزهای توصیه شده بیشتر مصرف نکنید. با استفاده از مکمل‌های ورزشی مناسب و رعایت نکات تغذیه‌ای، فوتبالیست‌ها می‌توانند به سطح بالاتری از عملکرد و ریکاوری دست پیدا کنند و در زمین فوتبال درخشش بیشتری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما