جشنواره ویژه فصل بهار

آموزش و مراحل شوت زنی در فوتبال به صورت اصولی

شوت زدن در فوتبال

شوت زدن در فوتبال با قدرت و دقت، یک مهارت مهم برای هر بازیکن است. هدف نهایی یک شوت خوب و قدرتی در فوتبال، فرستادن توپ به سمت تور دروازه است. صرف نظر از اینکه پاس، تکل یا کار تیمی شما چقدر خوب است، اگر توپ را وارد دروازه حریف نکنید، نمی‌توانید برنده این بازی شوید. بهترین راه برای توسعه تکنیک‌های شوت زنی در فوتبال، تمرین کردن است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در ادامۀ این مطلب، آموزش شوت زنی در فوتبال را دنبال کنید و با انجام تمرینات و تکنیک‌ها شاهد افزایش تعداد گل‌های خود باشید.

اصول شوت زدن در فوتبال چیست؟

در این بخش، پیرامون 3 مورد از رایج‌ترین روش‌های شوت زدن در فوتبال، با نکاتی در مورد اینکه چگونه تکنیک خود را برای تمرین شوت زنی در خانه بهبود بخشید، بحث می کنیم. رعایت این فاکتور های مهم در شوت زنی می‌تواند مستقیماً بر نتیجه هر بازی فوتبال تأثیر بگذارد.

 

1.  ضربات درایو

یکی از رایج‌ترین صحنه‌های مهم گل‌ زنی در هر مسابقه فوتبال، شوت‌هایی است که از راه دور زده می‌شوند. درایو عقب با تماس مستقیم قسمت بالای پا با توپ انجام می شود.

2.  ضربه چیپ

ضربه چیپ اغلب در موقعیت‌هایی استفاده می‌شود که بازیکنان تهاجمی دروازه بان حریف را خارج از خط خود یا دور از دروازه خود می‌بینند. در این شرایط، بازیکن مهاجم ممکن است تصمیم بگیرد که حریف را غافلگیر کند و توپ را به داخل دروازه شوت کند. این تمرین شوت زنی در فوتبال کمی پیشرفته‌تر است و معمولا توسط بازیکنان تکنیکی و حرفه‌ای استفاده می‌شود.

3.  ضربه انحرافی

شوت‌های انحرافی بیشتر در ضربات آزاد استفاده می شوند. در این روش، مراحل شوت زدن در فوتبال به این صورت است که توپ را به سمت مخالف هدف قرار دهید و سپس آن را به سمت نقطه هدف شوت کنید. همچنین توصیه می‌کنیم مقاله راه های قبولی در تست فوتبال را مطالعه کنید.

اصول شوت زدن در فوتبال

چگونه در فوتبال شوت محکم بزنیم؟

هر بازیکن در تیم فوتبال باید بتواند از راه دور شوت بزند، به خصوص هافبک‌ها و مهاجمان. هنگامی که شما مقابل دروازۀ حریف می‌دوید، باید بتوانید ضربه‌هایی را به توپ وارد کنید که گل شوند. پس باید از این آموزش شوت زدن در فوتبال برای یادگیری این مهارت‌ها استفاده کنید. آموزش شوت بلند، یکی از بهترین تمرین های شوت زنی در فوتبال برای کمک به دروازه بانان و همچنین بقیه اعضای تیم است، زیرا به آنها شوت‌های هوشمندانه‌ای را برای نجات تیم آموزش می‌دهد. بازیکنان اغلب این تمرین شوت زنی در فوتبال را دوست خواهند داشت، زیرا نشان دهنده نوعی رقابت است که از آن لذت می‌برند:

 • شما در یک سمت دروازه می‌ایستید و یک کمک کننده یا بازیکن در سمت دیگر می‌ایستد.
 • بازیکنان باید خود را در فاصله 20 متری دروازه به صف کنند.
 • شما باید یک پاس بلند و محکم به بازیکنی بزنید که تک ضرب دارد، سپس او باید از فاصله دور شوت کند.
 • همچنین بازیکنان اجازه ندارند ضربه دوم را محکم بزنند.

این آموزش شوت زدن محکم در فوتبال، به بازیکنان این امکان را می‌دهد که شوت‌های بلند خود را تمرین کنند.

آموزش گام به گام شوت زدن در فوتبال

دانستن دقیق نحوه اجرای یک تکنیک شوت زنی موثر در فوتبال به صورت گام به گام و در عمل، یک مهارت حیاتی برای هر بازیکن است. با این حال، نگران نباشید زیرا این کار نیاز به تمرین دارد و ما شما را در تمام مراحل مرتبط با این موضوع راهنمایی خواهیم کرد. از بهترین روش ها برای شوت زدن در فوتبال گرفته تا نحوه قرارگیری پاها و مچ پاها در هنگام ضربات بسیار مهم، توصیه‌های ما را بخوانید و دریابید که چگونه مهارت‌های خود را گسترش دهید و به یک بازیکن حرفه‌ای در فوتبال تبدیل شوید:

آموزش شوت زدن در فوتبال

 1. مطمئن شوید که فضای مناسبی در اطراف شما وجود دارد

قبل از شوت زدن در فوتبال، برای اینکه بیشترین شانس موفقیت را داشته باشید، ابتدا مطمئن شوید که فضای کافی در اطراف شما وجود دارد. در اکثر بازی‌ها وقتی توپ را پاس می‌دهید، قبل از ضربه زدن، آن را دریبل می‌کنید. این به این معنی است که احتمالا شما یک ضربه آزاد دریافت کنید. شما باید توپ را از جلوی پای خود به بیرون پرتاب کنید و بدین منظور لازم است فضای کافی برای برداشتن چند قدم قبل از ضربه زدن به توپ بگذارید. همچنین شما می‌توانید تا جایی که ممکن است قدرت و نیروی بیشتری در این کار به خرج دهید و فرصت خوبی برای گلزنی فراهم کنید.

با این حال، مهم این است که فقط در مواقعی که فرصتی مناسب پیش آمد, سعی کنید توپ را شوت کنید. اگر مدافعان تیم حریف خیلی نزدیک شدند و دروازه از دید شما خارج شد، شانس خود را به خطر نیندازید. در عوض، توپ را به یکی از هم تیمی‌های خود پاس بدهید و بعداً دوباره شانس خود را امتحان کنید.

 1. هنگام شوت زدن در فوتبال به جلو خم شوید

خم شدن به جلو و بالای توپ زمان شوت زنی در فوتبال، قدرت بیشتری را هنگام ضربه به توپ وارد می‌کند و توپ را هنگام پرتاب تا حد ممکن پایین نگه می‌دارد. انجام این کار اطمینان حاصل می‌کند که توپ بالای دروازه نخواهد رفت. مطالعه قوانین آفساید در فوتبال نیز می‌تواند برای شما مفید باشد.

 1. مطمئن شوید که پای شما به طور کامل کشیده شده است

اطمینان از اینکه پای خود را تا حد ممکن در طول شوت زنی در فوتبال دراز می‌کنید، حداکثر قدرت و دقت مورد نیاز برای زدن یک ضربه برنده را فراهم می‌کند.

نحوه شوت زدن در فوتبال

 1. مچ پای خود را سفت کنید

هنگام شوت زدن در فوتبال با قفل کردن مچ پا و قرار دادن توپ در جای خود به جای شل نگه داشتن آن، خطر آسیب دیدگی خود را کاهش می‌دهید. همچنین این کار به حداکثر کردن نیرو و دقت ضربه شما کمک می‌کند. واضح است که به کار بردن هر چه بیشتر قدرت، برای داشتن یک پرتاب سریع و غیرقابل توقف بسیار مهم است.

 1. به مرکز توپ ضربه بزنید

هدف گرفتن به سمت مرکز توپ هنگام اجرای تکنیک شوت زدن در فوتبال، احتمال خطا در شوت زنی را کاهش می‌دهد. اگر در تلاش برای ضربه زدن به مرکز توپ هستید، مهم است مطمئن شوید که با استفاده از قسمت جلویی پای خود به توپ ضربه می‌زنید، زیرا این کار تمام قدرت را از پای شما به توپ منتقل می‌کند.

 1. در حین شوت بر روی توپ تمرکز کنید

اگرچه ممکن است این یک امر بدیهی به نظر برسد، اما اغلب بازیکنان می‌توانند با نگاه کردن به حریف، یا تلاش برای دیدن محل ایستادن دروازه‌بان، حواسشان پرت شود. با این حال، این اغلب می‌تواند شانس موفقیت آن ها را به خطر بیندازد، زیرا خطر منحرف کردن توجه آن ها از توپ را به همراه دارد. پس بهتر است به جای اینکه اجازه دهید حواس شما پرت شود، قبل، حین و بعد از شوت زدن در فوتبال تمام توجه خود را روی توپ متمرکز کنید.

مراحل شوت زدن در فوتبال

 1. با پای شوت زنی خود ادامه دهید

پس از شوت زنی در فوتبال، مهم است که این کار را با پای شوت زنی خود ادامه دهید، حتی پس از قطع تماس پای شما با توپ. این یعنی باید اطمینان حاصل کنید که پای شما همچنان در جهتی است که توپ را به سمت آن پرتاب می‌کنید. این کار باعث می‌شود ضربه تا حد ممکن روان باشد و در عین حال مقدار زیادی نیرو به توپ منتقل کنید تا شانس موفقیت شما افزایش یابد.

نکات لازم برای شوت زنی در فوتبال

اگر همبازی یا دوستی ندارید که با او تمرین کنید، می‌توانید از دیوار استفاده کنید. این به شما این امکان را می‌دهد که دقت خود را افزایش دهید و در عین حال زمان لازم برای بازیابی توپ برای یک ضربه دیگر را کاهش دهید. نقاطی که می‌خواهید به آن ضربه بزنید را روی دیوار علامت بزنید و پس از هر بار شوت زدن در فوتبال سعی کنید تکنیک خود را اصلاح کنید. طبق آموزش نحوه شوت زدن در فوتبال، بهتر است قبل از شوت زدن به بالا نگاه نکنید. بلکه نگاهی بیندازید تا ببینید می‌خواهید توپ را به کدام نقطه شوت کنید، سپس به توپ نگاه کنید.

همچنین همیشه به یاد داشته باشید که مچ پای خود را سفت و محکم نگه دارید، زیرا شل گرفتن مچ پا باعث آسیب خواهد شد. سعی کنید یک برنامه تمرینی منظم داشته باشید. اگر می‌خواهید مهارت‌های شوت زنی خود را بهبود ببخشید، مطالعه یا تماشا کردن در مورد آن به تنهایی کافی نیست. برای بهبود شوت زنی در فوتبال و در نتیجه توانایی‌های تیم خود برای گلزنی، باید شروع به تمرین و کسب مهارت کنید.

نکاتی برای شوت زنی در فوتبال

شما اکنون به خوبی می‌دانید که چگونه در فوتبال یک شوت محکم بزنیم؟ یک مکان مناسب برای تمرین، همراه با تیرهای دروازه و یک توپ داشته باشید. قبل از شروع، توصیه می‌کنیم تمام نکات شوت زنی در فوتبال را که در زیر ذکر شده است و همچنین نکات دیگری که در طول جلسات آموزشی خود یاد گرفته اید و فکر می‌کنید ممکن است به پیشرفت مهارت‌های شما کمک کند را یادداشت کنید. سپس، باید رعایت این موارد را در هر فرصتی به عنوان یک تمرین استاندارد در نظر بگیرید. با فداکاری و تمرین کافی، متوجه پیشرفت تدریجی خود در مهارت‌های شوت زنی در فوتبال شوید.

 • بازیکنان حرفه‌ای را رصد کنید

به عنوان کسی که عاشق فوتبال است، این احتمال وجود دارد که در حال حاضر مسابقات زیادی را تماشا کنید. چه در تلویزیون باشد و چه حضوری. اما چقدر به تکنیک‌های بازیکنان هنگام شوت زدن در فوتبال توجه دارید؟ تمرکز بر تکنیکی که بازیکن مورد علاقه شما برای به ثمر رساندن یک گل استفاده می‌کند، می‌تواند به شما در بهبود مهارت‌های شوت زنی در فوتبال کمک کند. بسیار مهم است که شما از نزدیک هر اقدامی را از جمله موقعیت، وضعیت، حرکات و مهم‌تر از همه نحوه ضربه زدن به توپ را مشاهده کنید. تقلید از رویکردی که یک بازیکن لیگ برتر برای ضربه زدن استفاده می‌کند نه تنها می‌تواند به شما در گلزنی کمک کند، بلکه به شما این امکان را می‌دهد که به تدریج در شوت زدن در فوتبال اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

 • تمرین کنید تا مهارت‌های شوت زنی در فوتبال را ارتقا دهید

اگر یک تکنیک شوت زنی در فوتبال را پیدا کرده اید که برای شما کارآمد باشد، بسیار عالی است اما نباید در همین جا متوقف شوید. هنگام انجام هر ورزشی، تنها راه برای رسیدن به جایگاه‌های بالاتر این است که با خارج شدن از منطقه امن خود، خود را به چالش بکشید. به این ترتیب، امتحان کردن تکنیک‌های دیگر شوت زدن در فوتبال مهم است. با توجه به ریسک بالای یک مسابقه فوتبال، این کار بایستی به بهترین وجه در یک محیط تمرینی انجام شود. ضمن آموزش انواع شوت در فوتبال، پیشنهاد می‌شود برای خرید دوره فوتبال با ضمانت بازگشت وجه، به سایت سعید حمیدزاده مراجعه کنید.

انواع شوت در فوتبال

 • قدرت، همه چیز در شوت زنی در فوتبال است

شوت زنی قدرتی در فوتبال، کلید گلزنی یک ضربه است. یک ضربه قدرتمند بدترین دشمن دروازه بان است، بنابراین مهم است که با تمام قدرت خود توپ را شوت کنید. اما در عین حالی که قدرت مهم است، نباید آن را بر دقت اولویت داد، زیرا هر دوی این مهارت‌ها به یک اندازه مهم هستند و می‌توان آن ها را تقویت کرد. تمرکز بر بهبود دقت و سپس ایجاد قدرت، از عوامل موثر در زدن شوت محکم هستند.

کلام آخر

در مورد یک شوت موفق در فوتبال موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. از تمرین مکرر تکنیک‌های خود در شوت زدن در فوتبال و مشاهده دقیق بازیکنان حرفه‌ای گرفته تا اطمینان از اینکه تمام مراحل مورد نیاز هنگام اجرای آن ضربه را انجام داده اید. با خواندن این مطلب در مورد شوت زنی در فوتبال، امیدواریم تعدادی از نکات و مهارت‌های مفیدی را یاد گرفته باشید که اکنون بتوانید در حین تمرین از آن ها استفاده کنید.

 

منبع

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما