جشنواره ویژه فصل بهار

چه خطاهایی باعث پنالتی می‌شود؟ + قوانین پنالتی

قوانین پنالتی در فوتبال

فوتبال از سری ورزش‌هایی است که به طور معمول طرفداران زیادی دارد و هر ساله آمار بازیکنان این ورزش رو به افزایش است. برنده شدن یکی از بهترین حس‌ها در فوتبال به شمار می‌آید. روش‌های بسیاری برای رسیدن به این هدف در ورزش فوتبال وجود دارد، پنالتی می‌تواند در مدت کوتاهی وضعیت تیم شما را تغییر دهد. در هر بازی فوتبال، اجرای پنالتی می‌تواند تأثیر زیادی بر نتیجه بازی داشته باشد. اما خطای پنالتی می‌توانند منجر به ابطال یا تغییر نتیجه این ضربه تعیین‌کننده شوند. به همین دلیل بازیکن به هنگام پنالتی باید بسیار دقت کند تا دچار خطا نشود، در این مقاله سعی داریم تا با یکدیگر به بررسی خطای پنالتی و همچنین قوانین پنالتی بپردازیم. پس اگر شما نیز بازیکن تازه وارد در حوزه فوتبال هستید تا انتها همراه ما باشید تا با این سری از نکات به خوبی آشنا شوید.

چه خطاهایی باعث پنالتی می‌شود؟

پنالتی به حدی در فوتبال حائز اهمیت است که اگر شما خرید دوره آمورش فوتبال به صورت تخصصی را تجربه کرده باشید به طور حتم یک بخش از آن به آموزش پنالتی اختصاص یافته است. به طور کلی اگر بخواهیم تعریفی از پنالتی در کنار قوانین ضربه پنالتی در فوتبال داشته باشیم، باید گفت که ضربه پنالتی در ورزش فوتبال، ضربه‌ای است که در صورت خطای حریف در محوطه جریمه توسط تیم مقابل از روی نقطه پنالتی زده می‌شود.

خطاهای پنالتی

در انتهای برخی از بازی‌های حذفی نیز برای تعیین برنده، پنالتی زده می‌شود. وقتی که بازیکن یکی از ده خطایی را که جریمه اش ضربه آزاد مستقیم است، در داخل محوطه جریمه خودش و زمانی که توپ در بازی است، انجام دهد، یک ضربه پنالتی برای تیم مقابل اعلام می‌شود. گاهی در بعضی از مسابقات نیز اگر در پایان هر نیمه یا پایان هر وقت اضافی پنالتی اتفاق افتد، اجازه داده می‌شود که ضربه پنالتی زده شود. گفتیم که یک سری از خطاها باعث پنالتی می‌شود که از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لگد زدن یا اقدام به آن
 • پریدن روی بازیکن حریف
 • پشت پا زدن یا اقدام به آن
 • تنه زدن به حریف
 • زدن یا اقدام به آن
 • هل دادن حریف
 • دست زدن عمدی به توپ
 • گرفتن حریف
 • آب دهان انداختن به حریف
 • تکل روی حریف

انواع خطاها در محوطه پنالتی

خطای پنالتی یکی از مواردی است که در فوتبال به عنوان یکی از اتفاقات مهم و تصمیم‌گیری‌های حساس تلقی می‌شود. این خطاها می‌توانند تاثیر زیادی بر نتیجه بازی و شانس تیم‌ها داشته باشند. بهترین راهکار برای رفع این مشکل یادگیری اصولی پنالتی می‌باشد. در واقع نحوه اجرای صحیح پنالتی تا حدودی می‌تواند از وقوع این سری از خطاها جلوگیری کند. انواع خطاها در محوطه پنالتی به شرح زیر می‌باشند:

 1. حرکت زودتر از ضربه پنالتی: یکی از خطاهایی که می‌توان به آن اشاره کرد، حرکت زودتر از ضربه پنالتی می‌باشد. اگر بازیکن قبل از ضربه زدن از خط حریفان زودتر حرکت کند، ضربه پنالتی تکرار می‌شود.
 2. حرکت دروازه‌بان: اگر قبل از اینکه داور سوت بزند، دروازه‌بان از خط خود حرکت کند، ضربه پنالتی قبلی نادیده گرفته می‌شود و داور مستلزم گرفتن مجدد پنالتی است.
 3. بازیکن دیگر در داخل محوطه پنالتی: همانطور که گفته شد در هنگام پنالتی گرفتن تنها بازیکن و دروازه‌بان باید در محوطه باشند. اگر بازیکن تیم حریف در حال حرکت و در محوطه پنالتی باشد، ضربه پنالتی مجدد گرفته می‌شود.
 4. تلاش برای گول زدن دوباره: مورد آخر برای تخلفات ضربه پنالتی که مورد بررسی قرار می‌گیرد، تلاش برای گوگل زدن دوباره دروازه‌بان است. اگر بازیکن پس از ضربه زدن به توپ دوباره حرکت کند و سعی در گول زدن دوباره داشته باشد، گل آن شمرده نمی‌شود.

انواع خطاها در محوطه پنالتی

دروازه‌بان‌ها در هنگام پنالتی چه قوانینی را باید رعایت کنند؟

با این وجود که مراحل شوت زدن در فوتبال برای بازیکن بسیار حائز اهمیت است، طرف دیگر قضیه دروازه‌بان قرار دارد. به همین دلیل برای این افراد نیز قوانینی موجود است که برای پنالتی نیز مستثنی نمی‌باشد. عنصر حیاتی و تصمیم‌گیری‌ در هر بازی فوتبال، دروازه‌بان است. این بازیکن با مسئولیت حفاظت از دروازه تیم خود در مواجهه با ضربات پنالتی، نقش بسیار حیاتی و اساسی را ایفا می‌کند. قانون پنالتی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین قوانین در فوتبال است که برای دروازه‌بان چالش‌ها و فرصت‌های بی‌شماری را به همراه دارد. دروازه‌بان در هنگام اجرای یک ضربه پنالتی، با مسئولیتی بسیار بالا روبرو است. او باید توانایی تحلیل حرکات بازیکن مقابل، تمرکز بالا، واکنش سریع و تصمیم‌گیری صحیح را داشته باشد تا بتواند بهترین عملکرد را از خود ارائه دهد. قانون پنالتی در فوتبال برای دروازه بان به صورت زیر است:

 1. دروازه‌بان باید تا زمان اجرای ضربه پنالتی در خط گل بماند و نباید پیش از زمان اجرای ضربه پنالتی به خط گل نزدیک شود یا از آن خارج شود.
 2. پس از اجرای ضربه پنالتی، دروازه‌بان مجاز است از خط گل خارج شود و دروازه را ترک کند تا در صورت نیاز به تعقیب توپ بپردازد، در صورت رعایت نکردن این گزینه دچار خطای پنالتی می‌شود.
 3. دروازه‌بان نباید حرکتی انجام دهد تا زمانی که بازیکن حق ضربه پنالتی را اجرا کند. حرکت زودهنگام دروازه‌بان ممکن است منجر به تکرار ضربه پنالتی شود.
 4. پس از اجرای ضربه پنالتی، دروازه‌بان می‌تواند به سمت توپ حرکت کند تا سعی کند توپ را مهار کند، در غیر اینصورت دچار خطای پنالتی می‌گردد.
 5. دروازه‌بان نباید با حرکات یا حرف‌های خود بازیکن حق ضربه پنالتی را تحت فشار قرار دهد. این عمل ممکن است منجر به تحریف نتیجه ضربه پنالتی شود.

قوانینی که دروازه بان در هنگام پنالتی باید رعایت کنند

قوانین پنالتی در فوتبال

با توجه به اهمیت ضربات پنالتی در فوتبال، اجرای صحیح و عادلانه آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، از طرفی ورزش فوتبال با قوانین معروف خود شناخته می‌شود. به همین دلیل در کنار قوانین خطای پنالتی، قوانینی وجود دارند که بازیکن و دروازه‌بان باید آن را رعایت کنند. هدف اصلی قوانین پنالتی در فوتبال، اطمینان حاصل کردن از اجرای عادلانه و منصفانه ضربات پنالتی است که به نحوه مناسب و بدون هر گونه تقلب یا تعارض منافع صورت گیرد. این قوانین توسط فدراسیون فوتبال بین الملل تعیین شده‌اند و برای تمامی مسابقات فوتبال جهانی اعمال می‌شوند. قوانین پنالتی در فوتبال عبارتند از:

 1. محل اجرای پنالتی: مهم‌ترین بخش برای پنالتی زدن رعایت فاصله بازیکن تا دروازه می‌باشد.
 2. تعداد بازیکنان: در هنگام پنالتی زدن تنها باید دروازه‌بان و بازیکن در آن محوطه باشند تا داور ضربه پنالتی را قبول کند.
 3. حرکت دروازه‌بان: حرکت دروازه‌بان نیز بخش مهمی از قوانین در فوتبال می‌باشد. دروازه‌بان می‌تواند تنها در جای خود تکان بخورد و نمی‌تواند در دروازه حرکت کند.
 4. اجرای ضربه پنالتی: هنگامی که داور برای زدن ضربه پنالتی علامت داد، ضربه باید زده شود. در صورت عدم انجام، داور می‌تواند قبل از علامت زدن مجدد برای زدن ضربه، اقدامات انضباطی را انجام دهد.
 5. توقف بازیکنان: داور به وسیله قرعه کشی با سکه مشخص می‌کند و کاپیتان تیم برنده قرعه، زننده اولین ضربه خواهد بود و باقی بازیکنان باید در بیرون زمین منتظر بمانند.
 6. نحوه صحیح پنالتی زدن: از سری خطاهای منجر به اعلام پنالتی که جزو قوانین نیز محسوب می‌شود، نحوه صحیح پنالتی زدن است. این قانون به شما می‌گوید که توپ باید روی نقطه پنالتی ثابت باشد و تیرک دروازه تور نباید حرکت کنند. از طرفی بازیکن باید توپ را به صورت مستقیم به دروازه بفرستد و نباید دوبار به توپ ضربه بزند.

خطاهای منجر به اعلام پنالتی

تفاوت قوانین پنالتی در فوتبال حذفی و فوتبال معمولی

در مسابقات فوتبال حذفی، تیم‌ها با هدف پیشرفت به مراحل بعدی از رقابت‌ها شرکت می‌کنند. این نوع مسابقات، جذابیت خاصی برای طرفداران و بازیکنان دارد زیرا هر بازی به معنای حضور یا عدم حضور در مرحله بعدی است. قوانین فوتبال حذفی نسبت به مسابقات معمولی دارای تفاوت‌هایی است که تاثیر مهمی بر جریان بازی و نتیجه آن دارد. از تفاوت قوانین پنالتی در فوتبال حذفی و فوتبال معمولی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

                 قوانین                            فوتبال عادی
تعداد ضربات پنالتی در این نوع فوتبال بسته به خطایی که انجام می شود، داور پنالتی می‌گیرد و در صورت پایان بازی و با نتیجه تساوی مشکلی برای بازی رخ نمی‌دهد.
میزان اهمیت پنالتی  پنالتی نمی‌تواند نتیجه نهایی فوتبال را تغییر دهد و تا پایان بازی افراد می‌توانند برای برنده شدن تلاش کنند.
ترتیب اجرا پنالتی  در فوتبال عادی در هنگام پنالتی بنابر شرایطی که داور تعیین می‌کند، یک نفر پنالتی را می‌زند و ادامه بازی جریان پیدا می‌کند.

 

                   قوانین                                    فوتبال حذفی
تعداد ضربات پنالتی در فوتبال حذفی علاوه بر پنالتی گرفتن در هنگام خطا، هنگامی که بازی به پایان می‌رسد و نتیجه مساوی است، داور مستلزم به گرفتن پنج ضربه پنالتی برای هر تیم می‌باشد.
میزان اهمیت پنالتی  پنالتی برای این فوتبال نقطه پایان کار محسوب می‌شود و تنها راه برای برنده شدن تیم تعداد گل‌های بالا در پنالتی نهایی است.
ترتیب اجرا پنالتی  ترتیب اجرا پنالتی در فوتبال حذفی از روش ABA پیروی می‌شود. به این صورت که ابتدا تیم A یک پنالتی می‌زند و سپس تیم B یک پنالتی می‌زند.

……

یادگیری فوتبال به صورت حرفه‌ای با سعید حمیدزاده

با وجود قوانین جدید پنالتی در فوتبال بسیاری از افراد به دنبال خرید بهترین دوره‌های آموزشی فوتبال هستند. اگر به دنبال یادگیری تکنیک‌های حرفه‌ای و استراتژی‌های برتر فوتبال هستید، دوره‌‌های سعید حمیدزاده مناسب‌ترین گزینه برای شما محسوب می‌شود. با مربیان حرفه‌ای و تمرینات تخصصی، بهبود قدرت، تکنیک و استراتژی‌های بازی خود را تجربه کنید. از افتخارات این مربی پرتلاش می‌توان به مواردی همچون مقام چهارم جهانی تیمی استریت، مقام اول مسابقات کشوری جام بومباکس، مقام دوم مسابقات IFFC قهرمانی کشور فوتبال نمایشی و… اشاره کرد. پس همین حالا ثبت نام کنید و به یک بازیکن حرفه‌ای تبدیل شوید.

کلام آخر

در نهایت، باید توجه داشت که توجه به خطای پنالتی در کنار قوانین آن در فوتبال، از اهمیت بسیاری برخوردار است. شناخت انواع خطاهای رایج و تنبیهات ضربه پنالتی در کنار توانایی تفکیک بین آن‌ها، می‌تواند به داوران و بازیکنان کمک کند تا به صورت منصفانه و عادلانه ضربات پنالتی را اجرا کنند. امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا با قوانین پنالتی در فوتبال آشنا شوید و بتوانید بهترین تصمیم‌ها را در مسابقات فوتبال بگیرید. به یاد داشته باشید که عدالت و انصاف، همواره باید در هر جنبه‌ای از ورزش، به ویژه در اجرای ضربات پنالتی، حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما