جشنواره ویژه فصل بهار

معرفی انواع دریبل در فوتبال

انواع دریبل

دریبل‌ها یکی از اصطلاحات مهم و جذاب در دنیای فوتبال هستند که توانایی کنترل توپ و عبور از حریفان را نشان می‌دهند. از دریبل‌های ساده تا حرکات پیچیده و فانتزی، هر یک از این تکنیک‌ها در بازیکنان حرفه‌ای فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع با کمک دریبل است که یک بازیکن مبتدی از حرفه‌ای جدا می‌شود، پس در این مقاله در سایت سعید حمیدزاده قصد داریم تا با انواع دریبل در فوتبال با شما عزیزان صحبت کنیم. همچنین در پایان نیز شما می‌توانید از سری ویدئوهای این مربی استفاده کنید تا به بهترین حالت خود در فوتبال برسید. همراه ما باشید.

 

انواع دریبل در فوتبال

هنگامی که شما به دروازه حریف حمله می‌کنید، ممکن است حالت‌های مختلفی رخ دهد که شرایط یک به یک یکی از این موارد است. درصد رخ دادن این حالت در انواع دریبل فوتبال بسیار بالا می‌باشد. شرایط یک به یک در فوتبال به وضعیتی اشاره دارد که یک بازیکن از تیم حریف با یک بازیکن از تیم خود در مواجهه مستقیم قرار می‌گیرد. این وضعیت معمولاً در نقاطی از زمین اتفاق می‌افتد که دو بازیکن به صورت مستقیم در حال روبرو شدن و رقابت کردن با یکدیگر هستند. در پاسخ به سوال انواع دریبل کدام اند؟ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. دریبل زیگ زاگ

اگر شما نیز آموزش دریبل تخصصی را به صورت کامل بلد هستید، به طور حتم با دریبل زیگزاگی آشنایی دارید. همانطور که از نام این دریبل مشخص است، نوع حرکت آن به صورت زیگزاگی می‌باشد. این دریبل به صورت دو شوت به داخل و یکی بیرون، داخل- بیرون-داخل یا دو شوت به بیرون پا یکی داخل و یکی بیرون انجام پذیر است. یک مدافع حرفه‌ای همیشه به صورت نیم رخ روبه روی شما می‌ایستد و با حرکت شما جلو یا عقب می‌رود. وقتی شما از حرکت زیگزاگی استفاده می‌کنید مدافع مجبور به این می‌شود که به طور دائم جهت خود را تغییر دهد که منجر به برهم خوردن تعادل آن می‌شود.

2. دریبل سرعتی

فوتبال مسابقه‌ای است که سراسر استفاده از تکنیک و هوش شما می‌باشد، در واقع دریبلینگ در فوتبال از مباحثی است که شما را به بهترین بازیکن تبدیل می‌کند. به دلیل اهمیت این تکنیک انواع دریبل در فوتبال به چشم می‌خورند که یکی از آن‌ها دریبل سرعتی نام دارد. طرز کار دریبل سرعتی این است که شما با تغییر جهت ناگهانی از سرعت پایین به سرعت بالا و حرکت به گارد مخالف مدافع می‌توانید توپ خود را به گل تبدیل کنید.

دریبل سرعتی

3. دریبل ساده رولدو

در شرایط گل زنی مهارت‌ها، سرعت، تصمیم‌گیری سریع و تکنیک‌های انواع دریبل از اهمیت بالایی برخوردار هستند. بازیکنان باید توانایی داشته باشند تا از حریف خود عبور کنند و فضای لازم برای فرصت گلزنی یا فرصت برای تیم خود ایجاد کنند. در واقع انواع پنالتی در فوتبال مکمل دریبل می‌باشد. دریبل ساده رولدو از مواردی است که بسیاری از مربیان آن را توصیه می‌کنند. ابتدا یک پای خود را جلو توپ قرار دهید و با کمک پای دیگر توپ را به سمتی که می‌خواهید انتقال دهید. در این دریبل نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است سرعت بالای پا می‌باشد.

4. دریبل سر توپ

اگر به بازی بازیکنان معروف فوتبال نگاه کرده باشید هر کدام از آن‌ها دریبل‌های خاص خود را دارند، شما نیز با کمک تکنیک‌هایی که آموختید می‌توانید با استفاده از قوانین، دریبلی را برای خود اختصاص دهید. دریبل سر توپ از مواردی است که بسیاری از بازیکنان آن را انجام می‌دهند، شما می‌توانید توپ را به صورت کج به سمت دروازه هدایت کنید و سپس در جهت مخالف حرکت خود به توپ به سمت دروازه شوت کنید.

5. دریبل فیک شوت

برای بازیکنان شناخت انواع دریبل این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا با آگاهی بیشتری دریبل مخصوص خود را یاد بگیرند. با کمک دریبل فیک شوت می‌توانید به راحتی مدافع تیم حریف را گول بزنید. این دریبل در مواقعی بسیار کاربرد دارد که حریف پا به پای شما حرکت می‌کند و به شما اجازه پیشروی نمی‌دهد. در این موقعیت هنگامی که به موازات حریف حرکت می‌کنید، به طور ناگهانی به سمت دروازه توپ خود را شوت کنید.

دریبل فیک شوت

6. دریبل الاستیکو (inside-outside)

دریبل الاستیکو یکی از معروف‌ترین در انواع دریبل در فوتبال می‌باشد که خود به دو دسته inside-outside و outside-inside تقسیم می‌شود. برای نوع inside-outside ابتدا توپ را به سمت دروازه هدایت کنید، سپس با قسمت بیرونی پا که کنار انگشت کوچک قرار دارد توپ را به بیرون با فاصله کم شوت کنید و سپس با قسمت داخلی پا توپ را به داخل هدایت نمایید. در آخر نیز به سمت دروازه شوت کنید.

7. دریبل الاستیکو (outside-inside)

اگر می‌خواهید به سمت بیرون حرکت کنید، دریبل الاستیکو outside-inside به شما توصیه می‌شود. به سمت دروازه حرکت کنید و سپس توپ را با نوک پا به سمت جلو شوت نمایید و با قسمت بیرونی پا توپ را به داخل دروازه بزنید.

8. دریبل ترکیبی

یک سری روش‌های مختلف دریبل زنی برای وینگرهایی که کنار زمین هستند، وجود دارند که با ترکیب چند حرکت به وجود می‌آیند. به طور مثال شما می‌توانید نوع سرعتی و الاستیکو را با یکدیگر ترکیب کنید.

9. دریبل یک طرفه

زمانی که شما لب خط هستید و حریف به سوی شما حمله می‌کند، استفاده از دریبل یک طرفه بهترین گزینه ممکن است. بدین صورت که با نوک پا توپ را کمی به سمت بالا هدایت نمایید و سپس از خط حریف عبور کنید.

معرفی انواع دریبل در فوتبال

10. دریبل دو طرفه

هرگاه که بین پست مدافع فضای زیادی وجود دارد، توصیه ما انتخاب دریبل دو طرفه است. توپ را به صورت کج شوت کنید تا از مدافع عبور کند، سپس با سرعت خود را به توپ برسانید و با پشت پا به سمت دروازه آن را شوت کنید.

11. دریبل رنگین کمانی

در اولین قدم باید پای تخصصی شما از غیر تخصصی کمی جلوتر قرار گیرد و هر دو قوزک پا نیز باید به توپ برخورد کند. سپس با پای غیر تخصصی کمی توپ را صاف بالا بیاورید و بدن خود را به سمت جلو بچرخانید، این چرخش باید به طوری باشد که شما بتوانید توپ را ببینید. در آخر نیز با پاشنه پا تخصصی به پشت توپ ضربه بزنید که توپ به سمت بالا حرکت کند. با این حال برای کسانی که مبتدی هستند و می‌خواهند دریبل را یاد بگیرند این دریبل مناسب است. در ابتدا نیاز است که شما به طور ساکن این نوع تمرین را انجام دهید.

 

علاوه بر این ۱۱ نوع دریبل دو نوع دریبل دیگر را در ادامه آموزش می دهیم:

  • هنگامی که شما خرید دوره فوتبال با ضمانت بازگشت وجه با مربی گری سعید حمیدزاده را تجربه می‌کنید، به طور قطع با این دریبل به صورت کامل آشنا خواهید شد. این نوع دریبل تقریبا همانند نوع زیگزاگی می‌باشد و هدف آن از بین بردن تمرکز مدافع است. ابتدا یکی از پاهای خود را به صورت ضربدری قرار دهید و سپس پای دیگر خود را نیز به همین فرم در طرف دیگر توپ قرار دهید، پاهای خود را با چهار حرکت به این فرم دربیاورید و در حرکت پنجم توپ را با هدف گل شدن به سمت دروازه هدایت کنید.
  • نوع دیگر دریبل به این صورت است که توپ را با کنار پای خود به سمتی هدایت کنید که مدافع گمان کند که توپ را پاس می‌دهید. در این هنگام که مدافع به این فکر می‌کند که به کدام شخص توپ پاس داده خواهد شد، شما توپ را به داخل هدایت کنید و سپس با پای دیگر به سمت دروازه نشانه بگیرید.

برای این که یک دریبل‌زن ماهر شویم، چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

حال که به معرفی انواع دریبل در فوتبال پرداختیم، بهتر است تا با نکات مهم برای پیشرفت در این حوزه نیز آشنا شویم. برای اینکه یک دریبل‌زن ماهر شوید نیاز است تا بال‌مستر قوی داشته باشید که مهم‌ترین قدم‌های آن لمس توپ قوی است. به طور کلی بین شخصی که مبتدی می‌باشد و حرفه‌ای است، تفاوت در انجام تمرین‌های بال مستری، لمس توپ و عصب عضله می‌باشد. برای اینکه لمس توپ قوی داشته باشیم باید چه کارهایی انجام دهیم؟ برای پاسخ به این سوال نیاز است تا شما توپ را با کنار، کف و نوک پا تمرین کنید و حتما تمامی تاچ‌های توپ را با سرعت بالا و پایین در برنامه تمرینی خود بگنجانید. این نکته را از یاد نبرید که شما در یک مسابقه‌ ۹۰ دقیقه‌ای بازی خواهید کرد و باید از لحاظ جسمانی نیز بدن خود را در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن برسانید.

شناخت انواع دریبل

کلام آخر

به طور خلاصه، مطالعه انواع دریبل در فوتبال نشان داد که این تکنیک‌ها نقش بسیار مهمی در افزایش توانایی بازیکنان و جذابیت بازی دارند. امیدواریم که این تحقیقات بهبود استراتژی‌ها و عملکرد تیم‌ها را تسهیل کند و بازیکنان را به دستیابی به عملکرد برتر در زمینه دریبل و فوتبال کمک نماید. از طرفی برای اینکه به مهارت کافی در این حوزه برسید باید زیر نظر یک مربی معتبر باشید که توصیه ما استفاده از ویدئوهای سعید حمیدزاده و دریافت دوره های آن می‌باشد، چرا که ایشان با داشتن مقاماتی همچون چهارم جهانی تیمی استریت فوتبال، اول مسابقات کشوری فوتبال نمایشی، دوم مسابقات IFFC قهرمانی کشور فوتبال نمایشی و… می‌تواند بهترین گزینه برای افراد مبتدی تا حرفه‌ای باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما