جشنواره ویژه فصل بهار

اهمیت بدنسازی فوتبال در پیشرفت فوتبال

اهمیت بدنسازی فوتبال

فوتبال یکی از جذاب‌ترین رشته‌های ورزشی است که بازیکنان آن برای رسیدن به قدرت، سرعت و چابکی و آمادگی جسمانی و روحی نیاز به تمرینات بدنسازی دارد. امروزه خوشبختانه اهمیت بدنسازی فوتبال به خوبی درک شده است و فوتبالیست‌هایی که تمرینات بدنسازی را دنبال می‌کنند، با آمادگی بدنی مناسب، توانایی بالا و عضلاتی انعطاف‌پذیر برای بازی در طول 90 دقیقه حاضر می‌شوند. برای اینکه بدانیم نقش بدنسازی در فوتبال چیست و چه فوایدی دارد، در این مطلب از وبلاگ محمد سعید حمیدزاده با ما همراه باشید. در این ویدئو نیز حرکاتی برای تقویت عضلات شکم آورده شده است.

اهمیت تمرینات بدنسازی در فوتبال

اگر جزو کسانی هستید که می‌خواهید فوتبال را به صورت جدی و با هدف یاد بگیرید، باید به صورت تخصصی و جدی تمرینات بدنسازی فوتبال را دنبال کنید و بدن خود را برای فوتبال حسابی آماده کنید. در این رابطه کسب اطلاعات درباره اهمیت تمرینات بدنسازی در فوتبال برای فوتبالیست‌ها به شما کمک زیادی خواهد کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

1. از فوتبالیست محافظت می‌کند

فوتبال که به عنوان یک ورزش فیزیکی شناخته می‌شود، همواره احتمال مصدومیت بازیکن در آن بالا است. اهمیت بدنسازی فوتبال از آن جهت است که از فوتبالیست‌ در برابر مصدومیت‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها احتمالی محافظت می‌کند. تمرینات عضله‌سازی می‌تواند بدن را قوی‌تر کند و احتمال آسیب دیدن ورزشکاران را به شدت کاهش دهد. بدنسازی همچنین می‌تواند برای بازیکن عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های قوی بسازد تا در تمام طول بازی بتواند عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد و آسیب هم نبیند.

2. بدنسازی فوتبال باعث ریکاوری سریع‌تر بازیکن می‌شود

معمولا بازیکنان در بازی‌های مختلفی حضور دارند و اکثر اوقات در طول سال، تمرین می‌کنند. اگر بازیکنی می‌خواهد در حد حرفه‌ای فوتبال بازی کند، باید بدن قدرتمندی داشته باشد که خیلی زود ریکاوری را انجام دهد. یکی از راه‌های سریع برای کوتاه کردن زمان ریکاوری و بهبود آسیب دیدگی‌ها، این است که بدن در شرایط خوبی باشد. اهمیت بدنسازی فوتبال به همین دلیل به روتین تمرینات فوتبالیست‌ها اضافه می‌شود چرا که باعث ریکاوری سریع‌تر و بهتر آنان خواهد شد.

3. بدنسازی، سرعت فوتبالیست را افزایش می‌دهد

افزایش قدرت و سرعت بازیکنان ناشی از بهترین تمرینات چابکی فوتبال است که به واسطه آن می‌توانند سریع‌تر عمل کنند و در زمین به سرعت بدوند. داشتن سرعت عمل در زمین بازی باعث متمایز شدن بازیکنان از هم می‌شود و بازیکن می‌تواند با استقامت بیشتری فشار بازی را تحمل کند.

4. از آسیب دیدگی‌ پیشگیری می‌کند

استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و رباط‌ها جزو اندام‌های تحت تاثیر در فوتبال هستند که بیشترین فشار را در بازی تحمل می‌کنند. حال هر چه این اندام‌ها قوی‌تر باشند، می‌توانند نیروی بیشتری را بدون فشار یا پارگی تحمل کنند. هنگامی که بدن فوتبالیست قدرتمند باشد، مفاصل او نیز در امنیت بالایی قرار دارد. پس اگر می‌خواهید مچ پای شما دچار آسیب رگ به رگ شدن یا پارگی ACL نشود حتما به صورت جدی تمرینات بدنسازی فوتبال را دنبال کنید.

5. بدنسازی فوتبال، تعادل و ثبات بدن را بهبود می‌بخشد

قدرت پاها و حتی بازوها به فوتبالیست‌ها کمک می‌کند تا تعادل و همچنین هماهنگی خود را بهبود ببخشند. این مهارت‌ها تقریبا در همه جای زمین به بازیکن فوتبال کمک می‌کند و بدن او مقاومت لازم در برابر آسیب را نیز به دست می‌آورد. برای داشتن یک برنامه بدنسازی اختصاصی می‌توانید خرید دوره نیتروژن پلاس به همراه گواهی پایان دوره را در اولویت قرار دهید.

6. اعتماد به نفس را بالا می‌برد

اهمیت بدنسازی فوتبال و انجام تمرینات آن مهم از داشتن یک بدن قوی است. به طوری که بازیکنان فوتبال برای اینکه بهترین عملکرد را در زمین بازی به نمایش بگذارند، باید ذهن قدرتمندی داشته باشند. این مقوله نیز تنها با داشتن اعتماد به نفس محقق می‌شود. برنامه بدنسازی فوتبال حرفه ای با استفاده از تمرینات قدرتی به اعتماد به نفس بازیکن کمک می‌کند. در این شرایط بازیکن کمتر نگران آسیب‌دیدگی است. در نتیجه، با ذهنی آسوده خاطر بازی می‌کند و می‌تواند استعداد و توانایی خود را بیشتر به نمایش بگذارد.

اهمیت و اصول بدنسازی فوتبال

ویژگی‌های برنامه بدنسازی فوتبال حرفه ای

یک بازیکن فوتبال حرفه‌ای باید مهارت خوبی در شوت زدن داشته باشد، سرعت مناسبی داشته باشد، چابک و قادر به تغییر مسیر به سرعت باشد و در نهایت، در معرض هیچ گونه آسیبی نباشد. با در نظر گرفتن همه این عوامل، یک بازیکن فوتبال موظف است به تقویت تمام عضلات خود بپردازد و آنها را برای شرایط بازی آماده کند. اهمیت بدنسازی فوتبال برای بازیکنان، تنها به توانایی‌های پا، دست، عضلات شکم و استقامت بدنی محدود نمی‌شود. به علاوه، حفظ قدرت جسمانی و انرژی در طول بازی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که با مصرف پروتئین‌ها و مکمل‌های غذایی، انرژی مورد نیاز فراهم می‌شود. در برنامه تمرینی برای بازیکنان فوتبال حرفه‌ای، به نکات زیر باید توجه شود:

 • انجام حرکات کششی و گرم کردن بدن امری ضروری در ابتدای هر جلسه تمرینی است.
 • تمرینات بدنسازی باید با وزنه‌های سبک آغاز شده و سپس به وزنه‌های سنگین تر افزایش یابد.
 • برنامه تمرین بدنسازی برای هر ورزشکار باید با توجه به نیازهای بدنشان تنظیم شود و اختلافاتی بین برنامه‌ها وجود داشته باشد، به ویژه در مورد بازیکنان فوتبال
 • انجام تمرینات چابکی با توپ و بدون توپ باید اولویت داشته باشد.
 • برنامه تمرینی برای افزایش نفس‌گیری و افزایش حجم عضلات شش‌تایی به ترتیب مناسب اجرا شود.
 • مصرف مکمل‌های بدنسازی نیز با راهنمایی مربی آغاز شود.
 • پس از هر جلسه تمرینی، اصول سرد کردن فوتبالی را رعایت کرده و بدن را به آرامی به حالت اولیه بازگردانید تا از مصدومیت جلوگیری شود.

علاوه بر موارد فوق، برنامه بدنسازی فوتبال حرفه ای باید شامل حرکات مختلف بدنسازی باشد تا تمام اندام بدن فوتبالیست رشد کند و تقویت شود. از جمله این تمرینات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسکات با یک پا یا دو پا انجام شود.
 • حرکت لانگ را برای افزایش قدرت پایین تنه پیشنهاد می‌شود.
 • بارفیکس نیز برای تقویت قدرت بالای تنه مفید است.
 • در حالت خوابیده با پشت پا، ممکن است از پارگی همسترینگ و کشیدگی عضلات جلوگیری کند.
 • استفاده از وزنه نیز برای تقویت عضلات پشت زانو و ساق پا توصیه می‌شود.

انواع تمرینات بدنسازی در فوتبال

از انواع تمرینات بدنسازی در فوتبال می‌توان به تمرینات هوازی و تمرینات بی‌هوازی اشاره کرد که هر کدام ویژگی‌ها و کارکردهای خاص خود را دارند.

تمرینات هوازی

در این نوع تمرینات، ایجاد آمادگی در قلب ورزشکار به منظور کنترل ضربان قلب در زمان تمرین و استراحت در اولویت قرار دارد. همچنین آمادگی در سیستم تنفسی با کنترل عمل دم و بازدم در زمان تمرین و استراحت می‌تواند در بدنسازی فوتبال عملی شود. تمرینات هوازی فوتبال به بازیکن کمک می‌کند تا علاوه بر افزایش ظرفیت سیستم انرژی در طول بازی، نقاط قوت و ضعف بازیکن نیز اصلاح شود. این نوع تمرینات بر بهبود عملکرد گلزنی و مهارت انتقال بازی به قسمت حمله، تمرکز دارد.

تمرینات بی‌هوازی

هدف از انجام تمرینات بی‌هوازی در فوتبال، سوزاندن کالری بیشتر توسط بازیکن، افزایش پایداری بدن، ساخت عضلات قوی‌تر و توانایی تمرین کردن زیاد است. همچنین این نوع تمرینات ظرفیت سرعت عکس‌العمل ورزشکار و زمان واکنش آن را افزایش می‌دهد. ایجاد هماهنگی بین عصب و عضلات بدن، افزایش استقامت و توان عضلانی، افزایش شتاب ثانوی ورزشکار، افزایش ظرفیت قدرت عضلانی، انعطاف پذیری، چابکی و غیره از دیگر اهداف ترسیم شده در تمرینات بی‌هوازی است.

انواع تمرینات بدنسازی در فوتبال

فواید و اهمیت بدنسازی فوتبال چیست؟

با توجه به مطالبی که گفته شد، امروزه اهمیت بدنسازی فوتبال بر کسی پوشیده نیست و همه فوتبالیست‌های حرفه‌ای تا مبتدی برای افزایش قدرت، استقامت و چابکی باید حرکات بدنسازی مخصوص فوتبال را انجام دهند. براین اساس فواید بدنسازی در فوتبال بسیار زیاد است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت عضلات و مفاصل: حرکات بدنسازی با افزایش حجم، استقامت و توان عضلات بدن از ضعف عضلانی جلوگیری می‌کند. بازیکنانی که دارای عضلات ضعیف هستند، بعد از بازی احساس درد بیشتری در اندام‌های درگیر می‌کنند که با بدنسازی برطرف می‌‌شود.
 • استحکام استخوان‌‌ها: یکی دیگر از فواید بدنسازی در فوتبال، مربوط به تقویت استخوان‌ها می‌شود. افزایش فشار به ساختار استخوان‌‌ها سبب افزایش مقاومت و توان فیزیکی آنها می‌شود و در نتیجه بازیکن کمتر دچار مصدومیت‌‌هایی مانند شکستگی استخوان و دررفتگی آن می‌‌شود.
 • تامین سلامت روان: افزایش سلامت روح و روان از دیگر فواید بدنسازی در فوتبال است. به طوری که بدنسازی با افزایش گردش خون، موجب خون‌رسانی بهتر به مغز شده و این اتفاق روی فعالیت ذهنی و تمرکز بازیکن تاثیر می‌گذارد.
 • کنترل وزن: رسیدن به تناسب اندام و وزن ایده‌آل از فواید دیگر بدنسازی است. بنابراین بدنسازی با افزایش عضلات بدن، قدرت و آمادگی جسمانی بازیکن را افزایش می‌دهد.

مهم‌ترین نکات بدنسازی در فوتبال

 • قرار دادن تمرینات اینتروال با شدت بالا در برنامه هفتگی بازیکنان یک امر ضروری است. در این تمرینات فیزیکی، شدت تمرین بازیکن از شدت کم به زیاد و از زیاد به کم به صورت متناوب تغییر می‌کند. در واقع در این شیوه تمرینی، تعداد ضربان قلب در مدت زمان کوتاه بالا می‌رود و با انجام ریکاوری به سرعت به حالت قبلی باز می‌گردد.
 • نوشیدن آب کافی در حین تمرینات از خستگی عضلات بدن بازیگن جلوگیری می‌کند. میزان آب مصرفی با توجه به سایز بدن، میزان تعریق و شدت تمرینات متفاوت خواهد بود.
 • داشتن خواب کافی نیز به سلامت مغز و عضلات بازیکنان کمک زیادی می‌کند و این مقوله در زمان ریکاوری و اهمیت بدنسازی فوتبال بیشتر خود را نشان می‌دهد.
 • خوردن مواد غذایی حاوی قند طبیعی در حین تمرینات بدنسازی به بالا نگه‌ داشتن متابولیسم بدن کمک زیادی می‌کند.

علاوه بر نکات بدنسازی در فوتبال، بهره‌ گیری از یک برنامه تغذیه فوتبال مناسب از ورود آسیب‌های جدی به عضلات و اندام‌های دیگر بازیکن فوتبال جلوگیری می‌کند. در این بین انجام تمرینات یوگا و ریکاوری در فواصل بین تمرینات را در اولویت قرار دهید تا فرم بدن در وضعیت مطلوبی قرار گیرد.

سخن آخر

همانطور که گفته شد، اهمیت بدنسازی فوتبال تنها در پیشرفت عضلات یک فوتبالیست نیست، بلکه عمر مفید ورزشکار را برای انجام تمرین ورزشی و بازی فوتبال افزایش می‌دهد. البته لازم است که تمرینات بدنسازی را به‌ عنوان یک ورزش مکمل در نظر نگیرید، بلکه آن را به عنوان یک ورزش جداگانه برای افزایش قدرت، استقامت و چابکی انجام دهید. هر بازیکن فوتبال با انجام تمرینات بدنسازی به صورت منظم قبل فصل، حین فصل و ریکاوری باعث تقویت عضلاتش شده و مصدومیت احتمالی را در خود کاهش می‌دهد. به همین دلیل بدنسازی در فوتبال در کسب موفقیت تیم و بازیکنان نقش بسیار مهمی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما