جشنواره ویژه فصل بهار

شناخت ۰ تا ۱۰۰ وظایف پست های فوتبال

انواع پست های فوتبال

در فوتبال پست های مختلفی وجود دارد که همه آن‌ها، با وظایف فردی و تیمی همراه هستند. در برخی از پست های فوتبال، بازیکن باید کارهای دفاعی را انجام دهد و از ورود مهاجمان حریف جلوگیری نماید. از سوی دیگر، برخی دیگر در پست تهاجمی قرار دارند.
ویژگی های پست ها در فوتبال، خاص هستند و بازیکنان باید در یک بازی فوتبال، به بهترین نحو ممکن از آن استفاده کنند. علاوه بر پیش‌نیازهای فیزیکی، ویژگی‌های فنی مختلفی نیز مورد نیاز است تا مهارت های مورد نیاز برای هر پست در فوتبال را فراگیرید. در بخش‌های بعدی، نگاهی دقیق‌تر به وظایف هر پست در فوتبال مدرن همراه با توضیح مختصری برای شما خواهیم‌داشت تا آشنایی با تمامی پست های فوتبال داشته‌باشید. ما یک نمای کلی از پست های بازیکنان فوتبال را برای شما آماده کرده‌ایم که در ادامه به جزئیات بیشتر آن ها می پردازیم.

 

دروازه‌بان؛ اولین موقعیت در پست های فوتبال

تا دهه 1990، موقعیت دروازه‌بان در فوتبال، راحت ترین پست در فوتبال بود. با معرفی قانون پاس‌های برگشتی در سال 1992، دروازه‌بانی نیاز به داشتن خصوصیات فوتبالیست حرفه ای داشت. از آنجایی که دروازه‌بان‌ها پس از پاس عمدی هم‌تیمی‌های خود دیگر اجازه نداشتند توپ را با دست بگیرند، به ناچار باید نحوه پاس دادن با توپ را یاد می‌گرفتند. در اواخر دهه 1990 میلادی، دروازه‌بان هلندی به نام ادوین فن در سار (بازیکن آژاکس و منچستریونایتد)، یکی از اولین دروازه‌بانان بازی فوتبال بود که به طور کامل در همکاری با تیم خود ادغام شد. از آن زمان به بعد در فوتبال مدرن می‌توان دروازه‌بان‌ها را به نوعی لیبرو یا آخرین مرد نام‌گذاری کرد.

تعریف قانون پاس برگشتی: دروازه‌بان نمی‌تواند پس از پاس عمدی هم تیمی خود، توپ را با دست یا بازوی خود لمس کند. اگر این اتفاق بیفتد، با ضربه آزاد غیر مستقیم در محوطه جریمه توسط تیم حریف، بازی شروع می‌شود.

دفاع؛ دومین پست فوتبال

در فوتبال مدرن، مدافعان نقش بسیار مهمی در تیم دارند و مانع از گل‌زنی تیم حریف می‌شوند. در این قسمت از معرفی پست های فوتبال، باید بگوییم از آنجایی که انواع سیستم ها در فوتبال حائز اهمیت است، پست دفاع نیز بسته به جهت‌گیری تاکتیکی اصلی، چهار نفره، سه نفره یا پنج نفره مستقر می‌شوند. باتوجه‌به وظایف بازیکنان در پست خود، مدافع مرکزی باید بازی هجومی داشته‌باشد یا از تقویت تیم خود حمایت کند؛ مدافع میانی مدرن به هوش بالا و پاس‌دادن ماهرانه نیاز دارد. همچنین در موقعیت‌های استاندارد تهاجمی مانند ضربات کرنر و ضربات آزاد، مدافعان به دلیل قدرت ضربه سر، به طور قابل‌توجهی می‌توانند به تیم کمک کنند.

در برابر تیم حریف نیز، این قسمت از پست های فوتبال، به مهارت‌های ارتباطی و درک تاکتیکی بازی نیاز دارند. میانی از مرکز و کناره‌های زمین خود محافظت می‌کنند و به تمام زمین دید دارند و در هدایت هافبک‌ها و مهاجمان نیز نقشی بسیار اساس دارند.

آشنایی با تمامی پست های فوتبال

هافبک؛ بهترین پست در فوتبال

باید بگوییم که پست هافبک، بهترین پست در فوتبال است؛ چرا که در این پست شما به تمام زمین دسترسی دارید. می‌توان از بازیکن این پست به‌عنوان بازیکن رابط بین خط حمله و دفاع نیز یاد کرد. براین‌اساس، طیف وظیفه هافبک در فوتبال مدرن بسیار پیچیده است. در مقابل تیم حریف، بازیکن هافبک، اغلب در جلوی منطقه دفاعی حرکت می‌کند تا مرکز زمین را تقویت کند. اما در حمله هجومی، بازیکنان هافبک نیز برای ایجاد فشار فضایی و تحریک اشتباهات حریف، به بازیکنان حمله کمک می‌کنند. در بازی با توپ نیز، بازیکن هافبک، همیشه برای پاس‌های رابط و عوض کردن منطقه بازی، در دسترس هستند. همچنین در مقابل دفاع حریف حرکت کرده تا مدافعان حریف را از زنجیره دفاعی خارج کند. بازیکن هافبک را می‌توان به‌عنوان یک بازیکن همه‌کاره توصیف کرد که هم مسئولیت فشردگی دفاعی و هم تهدید برای گل را بر عهده دارد.

پست وینگر؛ چهارمین پست از پست های فوتبال

وظایف بازیکنان هر پست در فوتبال، متفاوت است. پست وینگر را می‌توان هم به‌صورت تهاجمی و هم دفاعی تفسیر کرد که به‌موجب آن وینگر اساساً قرار است تهدیدی برای گل‌زنی باشد. بازیکنان در خطوط کناری زمین که معمولاً به ترتیب در سمت چپ و راست قرار می‌گیرند؛ بازیکنان دفاعی حریف را به‌طرف خود می‌کشند تا وینگرها بتوانند موقعیت خود را برای گل‌زنی بهتر کنند. وینگرها سعی می‌کنند برای گرفتن پاس پشت خط دفاعی، به پشت دفاع حریف بدوند. اگر موفق شوند، می‌توانند به محوطه جریمه وارد شوند و خود را به گل‌زنی نزدیک کنند. از نقاط قوت یک وینگر، عبارت است از: حمله، سرعت، دریبل‌زدن و گل‌زدن. از نظر دفاعی، وینگرها باید در مقابل مدافعان کناری حریف قرار گیرند و در صورت لزوم از مدافعان کناری تیم خود نیز حمایت کنند.

بررسی پست های فوتبال

مهاجم؛ تهاجمی‌ترین موقعیت بازی در فوتبال

پس از بررسی پست های فوتبال، حال به آخرین پست مورد نظر می‌رسیم. مهاجم، تهاجمی‌ترین موقعیت را در بازی فوتبال به خود اختصاص می‌دهد. در زمان گذشته، بازیکن مهاجم به طور انحصاری مسئول گل‌زنی بود؛ اما امروزه این بازیکن، وظایف دفاعی را نیز باید انجام دهد. در یک بازی تهاجمی، مهاجم باید از مدافعان حریف عبور کند تا آزادانه در برابر دروازه حریف کار را تمام کند. علاوه بر این، مهاجم همچنین مسئول زدن ضربه ایستگاهی مقابل خط دفاعی حریف است. همچنین، مهاجم باید شکاف‌های زنجیره دفاعی را باز کند و صحنه گل‌زنی را برای هم‌تیمی‌های خود آماده کند. از نظر دفاعی نیز، مهاجم اولین بازیکنی است که با مدافعان حریف روبه‌رو می‌شود و آن‌ها را تحت‌فشار قرار می‌دهد.

سخن پایانی

پست های فوتبال، تاکتیک‌ها و سیستم‌های بازی، همچنین ترکیب‌ها و دستورات اولیه بسیار قابل‌درک هستند که می‌توانید با درک آن‌ها، به‌سرعت از جزئیات فوتبال حرفه‌ای آگاه شوید. از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی کردید بسیار خوشحال و سپاسگزاریم. امیدواریم نکات ذکر شده در این مقاله، پاسخگوی تمامی سوالات شما بوده و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده‌باشد. در این مطلب سعی کردیم در مورد تمامی پست های فوتبال با شما صحبت کنیم و توضیح مختصری از آن‌ها داشته‌باشیم. همچنین در جواب سوال از کجا بفهمیم در کدام پست فوتبال استعداد داریم، می‌توانید با خرید دوره فوتبال با ضمانت از سایت سعید حمیدزاده، به پاسخ سوال خود برسید و استعداد خود را پیدا کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما