جشنواره ویژه فصل بهار

آموزش اصولی سرد کردن فوتبالی و فواید آن

سرد کردن فوتبالی

همان اندازه که گرم کردن قبل از فوتبال مهم است، سرد کردن فوتبالی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. انجام این حرکات به بدن بازیکن کمک می‌کند تا با آرامش به شرایط استراحت برسد. همچنین سرد کردن بدن، بهترین راه برای کاهش خستگی و درد عضلانی بعد یک فعالیت ورزشی شدید است که شما هرگز نباید از انجام این حرکات صرف نظر کنید. ما در این مقاله قصد داریم اصول سرد کردن بدن بعد فوتبال را آموزش دهیم و همچنین تاثیرات و فواید سرد کردن را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا سرد کردن فوتبالی مهم است؟

یکی از اقدامات بسیار مهمی که بازیکنان بعد از یک بازی یا تمرین باید انجام دهند، سرد کردن فوتبالی است که اغلب به آن توجه نمی‌کنند. در حالی که این کار بسیار پراهمیت می باشد. اهمیت سرد کردن بدن بعد فوتبال به این دلیل است که سرد کردن در واقع به پایین آمدن ضربان قلب کمک شایانی می‌کند و علاوه بر آن در افزایش سرعت زمان بهبودی بسیار موثر است. قرار گرفتن در فرایند سرد کردن منظم، یک حرکت تمرینی بسیار مناسبی است و وقتی بازیکنان این کار را با دقت و به آرامی انجام می‌دهند، می‌توانند درباره عملکرد خود در حین بازی و آموزش‌های ارائه شده در جلسه تمرین تمرکز کنند. یکی از راه های پیشگیری از آسیب در فوتبال، سرد کردن بدن بعد از ورزش و تمرین است که اغلب ورزشکاران و بازیکنان از آن غافل می‌شوند.

دلایل سرد کردن بدن بعد از تمرین فوتبال

از دلایل سرد کردن بدن بعد از تمرین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش ضربان قلب بعد از تمرین
 • کنترل جریان خون
 • جلوگیری از افت سریع و ناگهانی فشار خون
 • کاهش درد عضلات پس از تمرین
 • افزایش انعطاف‌پذیری عضلات بدن
 • پیشگیری از آسیب ‌دیدگی عضلات، رباط‌ها و مفاصل
 • ایجاد آرامش جسمی و روحی با سرد کردن فوتبالی
 • آمادگی ذهنی، روانی و جسمی ورزشکار
 • آماده‌سازی سیستم عصبی بدن

دلایل سرد کردن بدن بعد از تمرین فوتبال

فواید سرد کردن بعد از فوتبال

از مهم‌ترین فواید سرد کردن بعد از فوتبال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سرد کردن فوتبالی از جمع شدن خون پیشگیری کرده و باعث بازگشت خون به قلب می‌شود. همچنین از تجمع خون در عضلات جلوگیری می‌کند.
 2. باعث کاهش شدت ضربان قلب می‌شود.
 3. سرد کردن فوتبالی باعث می‌شود به میزان کافی اکسیژن و همچنین خون به مغز برسد و این اقدام از بیهوشی بازیکن پیشگیری می‌کند.
 4. سرد کردن بعد تمرین به کاهش لاکتیک اسید خون کمک می‌کند.
 5. سرد کردن به طور فوق العاده‌ای درد عضلات پس از تمرین را کاهش می‌دهد.
 6. گرفتگی بدن را کاهش می‌یابد.
 7. سطح آدرنالین در خون کاهش می‌یابد.
 8. درجه حرارت بدن به صورت تدریجی کاهش خواهد یافت.
 9. سرد کردن فوتبالی از دچار شدن به آسیب دیدگی اعم از کشیدگی‌ها و آسیب در عضلات پایینی کمر، عضلات خم کننده مفصل ران، زانوها و… جلوگیری می‌کند.
 10. سرد کردن باعث افزایش انعطاف پذیری بدن شده و همچنین باعث کاهش خستگی بعد از تمرین می‌شود. در نتیجه از دچار شدن به مشکل و آسیب در حین تمرین جلوگیری می‌کند.

اصول سرد کردن بعد فوتبال چیست؟

اصول سرد کردن بعد فوتبال بدین شکل است که پس از انجام تمرینات ورزشی یا بازی، باید 5 تا 10 دقیقه را به سرد کردن بدن اختصاص دهید. سرد کردن فوتبالی زمانی اصولی است که ضربان قلب به تدریج کاهش یابد و سرعت حرکت به تدریج کم شود. سرد کردن می‌تواند با حرکات کششی همراه باشد. اگر اطلاعاتی درباره اصول سرد کردن بدن بعد از تمرین ندارید، حتما خرید دوره نیتروژن پلاس با ضمانت بازگشت وجه که محمدسعید حمیدزاده مربی متخصص و حرفه‌ای آن را آموزش می‌دهد را در اولویت قرار دهید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

حرکات پایه برای سرد کردن فوتبالی چگونه است؟

حرکات پایه برای سرد کردن بسیار ساده هستند که در ادامه چند مورد آنها را به شما ارائه می‌دهیم تا بعد از تمرین همواره آنها را انجام دهید.

رساندن دست به مچ پا

برای انجام این حرکت پایه باید بایستید و تلاش کنید مچ پاهایتان را با دستان خود بگیرید. این حرکت یکی از مهم ترین حرکات برای سرد کردن بدن بعد از تمرین یا بازی است. در این حرکت در واقع عضلات پشت پا، باسن و کمر کاملا تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

حرکت کشش از جانب

برای انجام این حرکت پایه برای سرد کردن فوتبالی باید دست راست خود را از بالای سرتان به طرف سمت چپ بدن خود بکشید و برای چند ثانیه در این حالت باقی بمانید. سپس با دست چپ، آرنج دست راست‌ خود را بگیرید. سپس این حرکت را در جهت مخالف انجام دهید. این حرکت باعث می‌شود دو طرف بدن شما درگیر شده و کشیده شود.

حرکت کشش چهارگانه

در حالی که در حالت ایستاده قرار دارید، پای راست‌ خود را از پشت به سمت باسن بالا ببرید و پای خود را با دست بگیرید، طوری که جهت زانوی شما به سمت زمین باشد. سپس این حرکت را برای پای چپ خود تکرار کنید.

حرکت کشش ران و باسن

یک زیر انداز بیندازید و به پشت روی زمین دراز بکشید. پای راست‌ خود را صاف و محکم روی زمین قرار دهید. سپس پای چپ را به طرف قفسه سینه‌ بالا بیاورید و آن را با دست نگه ‌دارید. اکنون این حرکت را برای پای دیگر خود تکرار کنید.

اصول سرد کردن بعد تمرین فوتبال

نکات مهم در خصوص سرد کردن

توجه کنید که سرد کردن از حرکات سبک به شمار می‌رود که باید قبل و بعد از ورزش کردن، حتما انجام شود. بازیکنان و ورزشکاران در مرحله سرد کردن بدن باید از انجام حرکات سنگین مانند حرکات قدرتی و استقامتی به شدت خودداری کنند. سرد کردن بدن شامل دو مرحله می‌باشد که هر مرحله بین 3 تا 5 دقیقه زمان نیاز دارد. از نکات مهم در خصوص سرد کردن این است که از طولانی کردن این مرحله خودداری کنید چرا که خستگی روانی و جسمی بازیکن را به دنبال دارد. از طرفی دیگر شدت و مدت این تمرینات باید با توجه به نوع ورزش، نیاز ورزشکار و آمادگی بدنی و جسمانی بازیکن تنظیم شود.

سخن پایانی

سرد کردن فوتبالی بعد از تمرین و بازی یک امر ضروری است و برای در امان ماندن عضلات بدن، انجام آن اهمیت زیادی دارد. در این مطلب آموزش اصولی سرد کردن بدن با حرکات پایه و نکات مهم در خصوص سرد کردن را مورد بررسی قرار دادیم تا متوجه اهمیت این کار برای حفظ سلامتی بدن خود شوید.

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما