جشنواره ویژه فصل بهار

چگونه حرفه ای دریبل بزنیم؟ | آموزش دریبل

آموزش دریبل فوتبال

فوتبال از ورزش‌هایی است که از تکنیک‌های مختلفی تشکیل شده و رمز موفقیت یک بازیکن یادگیری تمامی این تکنیک‌ها برای گل زدن می‌باشد. دریبل از روش‌های بسیار معروف برای گل زدن شناخته می‌شود و اکثر بازیکنان از این تکنیک استفاده می‌کنند. با این حال آموزش دریبل یک سری اصول دارد که اگر بازیکن آن را رعایت نکند، نتیجه عکس برای تیم خود به ارمغان می آورد. به همین دلیل در این مقاله سعی بر این داریم تا آموزش دريبل زدن در فوتبال و نکات مهم آن را با شما دوستداران عزیز فوتبال در میان بگذاریم.

 

دریبل چیست؟

کسانی که به تازگی وارد حوزه فوتبال شده‌اند این سوال برای آن‌ها به وجود می‌آید که دریبل چیست؟ چرا که اگر خرید دوره آموزش فوتبال همراه با گواهی پایان دوره تجربه کرده باشید به طور حتم این روش در آن موجود است. دریبل در فوتبال یک حرکت فنی است که بازیکنان از آن برای عبور از حریفان و ایجاد فضای خالی برای خود استفاده می‌کنند. در واقع، دریبل یک تکنیک حرکتی است که با کمک از روشی خاص، بازیکن توپ را به صورت سریع و مهارت‌آمیز در بین حریفان حرکت می‌دهد و از آن‌ها عبور می‌کند.

آموزش دریبل در فوتبال

اکثر بازیکنان مشهور در دنیا مثل مسی و رونالدو سبک خاصی از دریبل خود را انجام می‌دهند. بازیکنان با استفاده از دریبل‌ها می‌توانند فضای خالی را پیدا کرده و به راحتی به دروازه حریف حمله کنند. در واقع دریبل زنی یک هنر است که به بازیکنان امکان می‌دهد تا با توپ به طور موثر حرکت کنند و از فضای محدود زمین بهترین استفاده را ببرند. این مهارت نیازمند تمرینات مداوم و تمرکز بر روی جزئیات کوچک است. از آنجایی که دریبل زنی یکی از عوامل تعیین‌کننده موفقیت یک بازیکن در زمین است، اهمیت داشتن تکنیک‌های صحیح و توانایی اجرای آن‌ها در شرایط واقعی بسیار بالا است. مراحل آموزش دریبل فوتبال به صورت زیر می‌باشد.

 1. اولین قدم ارتباط با توپ می‌باشد، حتی برای آموزش دریبل فوتبال برای کودکان نیز مربی‌ها سعی بر این دارند تا یک سری تمرینات اولیه به جهت رعایت تعادل افراد انجام دهند.
 2. بعد از آن یک ضربه با قسمت بالایی پا به توپ وارد کنید که توپ به سمت راست یا چپ متمایل شود.
 3. سپس با قسمت داخلی پا که نزدیک شست پا است، ضربه دوم را به توپ وارد کنید و نکته‌ای که می‌بایست به آن دقت شود این است که باید پای دیگر بر روی زمین ثابت باشد.
 4. اینکه توپ به صورت مستقیم یا کج حرکت کند، بسیار حائز اهمیت است. اگر توپ به سمت مستقیم متمایل شود و فرم پای حریف شما به صورت پرانتزی باشد به طور متوسط توپ شما به گل تبدیل می‌شود ولی اگر توپ به سمت کج هدایت شود به احتمال زیاد شانس گل زدن شما بالا می‌رود.
 5. اگر سطح شما پیشرفته‌تر است می‌توانید پای چپ خود را از توپ رد کنید و طبق مراحلی که در بالا گفته شد دریبل خود را انجام دهید. با این روش شما می‌توانید حریف خود را به راحتی گول بزنید و جهت حرکت توپ را تغییر دهید.
 6. در آموزش دریبل فوتبال حرفه ای نیز تمامی این حرکات به صورت هوایی می‌باشد، بدین صورت که انگشت کوچک پای شما توپ را به سمت بالا پرتاب می‌کند و پای دیگر برای تمرکز بهتر به توپ نزدیک باشد.

5 راز دریبل زدن در مسابقه فوتبال

 

با وجود اینکه با دریبل شما می‌توانید بهترین خود در فوتبال باشید اما این تکنیک نیز نیاز به یک سری قواعد و اصول دارد تا بتوانید سطح خود را در این حوزه بالا ببرید. حتی اگر شما بهترین مکمل ورزشی برای فوتبالیست ها را مصرف کنید، میزان مصرف آن‌ها نیز باید با قاعده و زیر نظر یک فرد معتبر در فوتبال باشد. آشنایی با آموزش دریبل فوتبال برای نوجوانان بسیار حائز اهمیت می‌باشد و نقطه شروع برای هر فردی است که می‌خواهد در فوتبال بدون رقیب باشد. پنج راز دریبل زدن در مسابقه فوتبال عبارتند از:

1. اعتماد به نفس

اولین موردی که فرد باید رعایت کند، حفظ اعتماد به نفس می‌باشد. این مورد اولین گامی است که فرد باید در خود تمرین کند، چرا که افرادی هستند که تکنیک‌های بسیاری را آموخته‌اند ولی با وجود ترسی که دارند نمی‌توانند به خوبی از پس حریف خود بربیایند. برای رسیدن به این ویژگی می‌توانید با تمریناتی مثل یوگا سطح خود را ارتقا دهید.

2. حفظ رعایت با حریف

اگر بازی بازیکنان معروف مثل رونالدو و مسی را دیده باشید به هنگام دریبل زدن همیشه فاصله خود را با حریف خود رعایت می‌کنند. اگر شما فاصله زیادی با حریف داشته باشید به راحتی می‌تواند حرکت شما را پیش بینی کند و امکان از دست رفتن توپ شما نیز وجود دارد. از طرفی اگر فاصله کمی داشته باشید نیز نمی‌توانید به خوبی حرکت دریبل را انجام دهید. در ادامه ویدئویی از دریبل مسی را تماشا خواهید کرد:

 

3. فریب بدنی

از مهم‌ترین گام‌های آموزش نکات دریبل در فوتبال فریب بدنی می‌باشد، شما می‌توانید با کمک دریبل‌های متفاوت جهت حرکت توپ را تغییر دهید. با این کار بیشتر حریفان شما فریب می‌خورند و به جهت اولیه توپ حرکت می‌کنند.

4. دریبل زدن با سرعت بالا

دریبل زدن با سرعت بالا تنها با تکرار و تمرین برای شما قابل اجرا است. حتی اگر شما انواع دریبل را آموخته باشید با سرعت بالا شما بهترین دریبل‌زن خواهید بود.

5. تمرینات اصولی

مربی‌ها همواره با معرفی انواع دریبل تلاش می‌کنند تا بازیکنان خود را در مقابل هر نوع حمله‌ای آشنا کنند. با این حال در کنار انواع دریبل فرد باید تمرینات اصولی نیز داشته باشد. به علاوه همراه تمرینات بدنی سعی بر این داشته باشید تا زاویه دید خود را نیز تنظیم کنید، به این صورت که همواره کمی جلوتر را ببینید. ویدئو آموزش دریبل سرعتی رونالدو نیز در ادامه آمده است.

 

در کدام قسمت از زمین فوتبال دریبل نزنیم؟

در کنار آموزش اصول دریبل زنی فوتبال سوالی که برای برخی از افراد رخ می‌دهد این است که در کدام قسمت از زمین فوتبال دریبل نزنیم؟ در یک سوم دفاعی مخصوصا زمان پرس تیم حریف توصیه می‌شود تا افراد دریبل نزنند، چون که در این شرایط اگر توپ را بازیکنان تیم حرفی از شما بگیرند به راحتی می‌توانند به سمت دروازه شوت کنند. پس در یک سوم دفاعی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ کنترل جهت‌دار، پاس قوی، سانتر بسیار عالی و انتقال توپ به کانال‌های کناری زمین از کارهای مهم در این بخش می‌باشد. مورد بعدی که توصیه به دریبل نمی‌شود، زمانی که گزینه‌های خوب برای پاس دارید ولی پاس نمی‌دهید و بعضی از افراد به اشتباه از دریبل استفاده می‌کنند.

در چه مواقعی باید از دریبل استفاده کرد؟

یکی از گام‌های تمرینات دریبل زدن در فوتبال آشنایی با شرایط دریبل‌زنی می‌باشد. زمانی که گزینه پاس مناسب برای شما فراهم نیست، مواقعی که نیاز به این دارید تا مدافع را از موقعیت خود بیرون بکشید و ساختار دفاعی تیم حریف را بهم بزنید، می‌توانید از دریبل استفاده کنید. گاهی تیم شما به نتیجه مطلوب خود رسیده‌است و با اتلاف وقت شما می‌خواهید تا نتیجه را به نفع خود نگه دارید که یکی از گام‌های این روش کمک از دریبل است.
تله آفسایدی از گزینه‌هایی است که با کمک آن به راحتی حریف آشفته می‌شود، دریبل از مواردی است که کمک کننده برای از بین بردن تله آفسایدی می‌باشد. به این صورت که با پاس دادن هم تیمی شما که در آفساید قرار دارد می‌توانید موقعیت خود را تغییر دهید. از طرفی گاهی مدافع به سمت شما پیشروی می‌کند تا مهاجم را در آفساید قرار دهد که با تکنیک دریبل این مورد امکان پذیر نیست. زمانی که بین مدافعان تیم حریف شکاف ایجاد شده، شما باید از آن فضای خالی برای دریبلینگ استفاده کنید. گاهی اگر بتوانید با سرعت توپ را از حریف خود جلو ببرید نیز نوعی دریبلینگ شناخته می شود. در آخر نیز با وجود دریبلینگ می‌توانید ضربات ایستگاهی را نیز برای تیم خود به دست آورید.

آموزش دریبل فوتبال حرفه ای

نکاتی که باید هنگام دریبلینگ رعایت کنید

تا اینجا با دریبل، آموزش آن و رازهای مهم برای این تکنیک آشنا شده‌اید. شاید برای شما نیز این سوال به وجود آمده که بازیکنان چگونه دریبل می زنند؟ یکی از گام‌های آن توجه به نکات مهم دریبلینگ است، چرا که یادگیری دریبل پنجاه درصد قضیه و توجه به نکات آن پنجاه درصد دیگر یادگیری شما در این زمینه است. از نکات مهم برای دریبل زدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. از ویژگی‌ بازیکن باهوش می‌توان به میکروآنالیز اشاره کرد که نقاط قوت و ضعف بازیکن حریف را همیشه آنالیز می‌کنند. مواقعی که می‌خواهید دریبل بزنید نقاط قوت و ضعف بازیکن روبرو را همیشه آنالیز کنید. به طور مثال اگر گارد دفاعی حریف اشتباه است، می‌توانید به راحتی به آن لایی بزنید. اگر مدافع سرعت پایینی دارد سعی کنید با توپ از آن فرار کنید.
 2. گاهی شما که در نقش مهاجم هستید نیاز به این دارید که از دفاع به هر نحوی که شده عبور کنید، برای این کار با کمک انواع دریبل می‌توانید مدافع را وادار به اشتباه کنید.
 3. یکی از گام‌های آموزش دریبل پرکاربرد فوتبال، فریب دادن حریفان است. دریبل زن ماهر به حریف نزدیک می‌شود و آن را وسوسه می‌کند تا برای تصاحب توپ از خود واکنش نشان دهد و هنگامی که تعادل فرد برهم خورد از آن عبور می‌کند. یک مهاجم خوب عمل نمی‌کند بلکه عکس العمل نشان می‌دهد. معنی این جمله یعنی فرد به حدی با مدافع خود کلنجار رود تا مدافع بخواهد به طور احمقانه بر روی توپ برود که اینجا است که مهاجم می‌تواند دریبل کند.
 4. دریبل شما نباید سرعت حمله تیم را بگیرد. گاهی اوقات که مربیان با دریبل شما مخالف هستند به این دلیل است که سرعت حمله تیم را می‌گیرید. از طرفی دریبلی را انتخاب کنید که همیشه به آن مسلط هستید.
 5. گاهی اوقات افراد دریبل‌های زیادی را بلد هستند ولی در بازی نمی‌توانند اجرا کنند. برای این نقص نیاز است تا افراد حرکات گرندموو یا پازل تمرینی، یک پا دو پا و کشویی انجام دهند. برای اینکه دریبل خود را در روز مسابقه انجام دهید خیلی مهم است تا تمرینات یک به یک را داشته باشید.
 6. فرصت تاچ (ضربه اول) یکی از قدم‌های مهم برای آموزش دریبل فوتبال ساده شناخته می‌شود. به همین دلیل سعی خود را به این داشته باشید تا بر روی این ضربه تمرینات زیادی انجام دهید که این گزینه به موقعیت تیمی شما بستگی ندارد.

رازهای دریبل زدن

برای اینکه یک دریبل زن ماهر شویم باید چه فاکتورهایی را رعایت کنیم؟

برای اینکه یک دریبل‌زن ماهر شوید باید آموزش دریبل های کاربردی فوتبال را به خوبی فرا گرفته باشید. برای این کار سه بعد مهم برای دریبل وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به مواردی همچون جسمانی، تکنیکی و ذهنی اشاره کرد. از نظر جسمانی فرد باید بر روی چابکی بدن، هماهنگی عصب عضله و تعادل پویا خود کار کند. از بعد تکنیکی افراد باید بر روی تمرینات بال مستری، حمل توپ با سرعت پایین و انجام آن با دریبل، دویدن با سرعت بالا با توپ، کنترل جهت دار با هر دو پا، دریبلینگ با فریب، آگاهی فضایی و بازی سر بالا تمرکز داشته باشد. در آخر نیز از نقطه نظر ذهنی می‌توان به مواردی مثل اعتماد بنفس، تمرکز بالا و روحیه جنگندگی اشاره کرد.

سخن پایانی

با کمک یک فرد باتجربه در فوتبال نیاز است تا برای آموزش دریبل فوتبال ساده تا حرفه‌ای نکات مهمی را فرا بگیرید. به دلیل استقبال افراد از این سری از آموزش‌ها افراد سودجوی بسیاری آموزش دریبل را عرضه می‌کنند. به همین دلیل دغدغه بسیاری از افراد خرید مطمئن از آکادمی است که بتوانند با آسودگی خاطر تمرینات فوتبالی خود را آموزش ببینند. در همین راستا شما می‌توانید با تکیه بر اموزش‌های سعید حمیدزاده این نوع از نگرانی‌ها را از خود دور نگه دارید و به بهترین سطح خود در فوتبال برسید.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما