جشنواره ویژه فصل بهار

آموزش دفاع در فوتبال | چگونه اصولی دفاع کنیم؟

دفاع در فوتبال

به طور کلی در ورزش فوتبال توجه به اصول و تکنیک‌ها از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، بازیکنان خط دفاع باید از توانایی‌های ابتدایی خود مثل موقعیت‌گیری صحیح، انتقال توپ به حمله و توانایی ایجاد فشار بر حملات حریف آگاهی داشته باشند. این اصول ابتدایی، اساسی‌ترین بخش از آموزش دفاع در فوتبال را تشکیل می‌دهند و به بازیکنان کمک می‌کنند تا به بهترین شکل ممکن از توانایی‌هایشان برای مقابله با تهدیدات حریف استفاده کنند. یکی از این مهارت‌ها که بسیار مهم و ضروری است، آموزش دفاع در فوتبال می‌باشد. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم تا مطالبی مهم از این که دفاع کردن در فوتبال چگونه انجام می‌شود؟ را با شما دوستداران فوتبال در میان بگذاریم.

 

انواع دفاع در فوتبال را بشناسید!

به طور کلی دفاع کردن در فوتبال به مجموعه اقدامات و استراتژی‌هایی اشاره دارد که تیم‌ها برای جلوگیری از نفوذ حریف و جلوه‌گیری از گلزنی حریف انجام می‌دهند. این گزینه به حدی حائز اهمیت است که اگر اقدام به خرید دوره فوتبال با پشتیبانی مادام العمر کنید، حتما یک بخش مهم به آموزش دفاع در فوتبال پرداخته شده‌است. به علاوه این مورد خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که از آن می‌توان به موارد پایین اشاره کرد:

1. High line defense

اولین نوع دفاع به نام High line defense یا دفاع از خط بالا است. به این صورت که تیم فشار زیادی را بر حمله حریف اعمال می‌کند و در نزدیکی خط میانی حمله حریف را متوقف می‌نمایید. این نوع دفاع برای جلوگیری از ایجاد فضای خلا برای حملات حریف و افزایش فشار بر آن‌ها موثر است.

2. Zonal defense

دومین نوع دفاع در آموزش دفاع در فوتبال، Zonal defense نام دارد و به این صورت است که بازیکنان خط دفاع به جای تحت فشار حمله حریف به تقسیم‌بندی منطقه‌ای خاص از زمین متمرکز می‌شوند و تلاش می‌کنند تا از نفوذ حریف جلوگیری کنند. چرا که هر فرد به راحتی می‌تواند در نزدیکی دروازه یا یک ضربه چیپ در فوتبال توپ خود را به گل تبدیل کند.

3. Combination defense

آخرین مدل دفاع ترکیبی نامیده می‌شود، اینگونه که تیم از ترکیبی از دفاع پیشگیرانه و دفاع فردی استفاده می‌کند تا از نفوذ حریف جلوگیری کند و فشار مناسب را بر حمله حریف اعمال کند.

انواع دفاع در فوتبال

چند نوع مدافع در زمین فوتبال وجود دارد؟

قبل از اینکه با نکات اصول دفاع در فوتبال آشنا شوید، باید درباره انواع مدافع در زمین فوتبال نیز اطلاعاتی داشته باشید. انواع دفاع در فوتبال می‌تواند به شکل‌های مختلفی اجرا شود و هر یک ویژگی‌ها و مزایا و معایب خاص خود را دارند. از دفاع تیمی و فشرده تا دفاع فضایی و فردی، هر یک از این روش‌ها به منظور محافظت از دروازه و جلوگیری از گلزنی حریفان به‌کار می‌رود. یکی از اصول اساسی دفاع در فوتبال، توانایی هماهنگی و هم‌تیمی بیشتر بازیکنان است. همچنین، استراتژی‌های مختلفی برای مقابله با حملات حریفان وجود دارد که هر یک نیازمند تحلیل دقیق و شناخت عمیق از بازیکنان حریف و شیوه بازی آن‌ها هستند. نتیجه این عمل یادگیری جایگاه دفاع‌ها می‌باشد.

1. مدافع وسط

پس تا اینجا این نکته را متوجه شدید که آموزش اصول دفاع در فوتبال، آشنایی با انواع مدافع می‌باشد. مدافعین وسط وظیفه جلوگیری از عبور مهاجمان حریف و حفاظت از دروازه را بر عهده دارند. از دیگر کارهای مهم این پست، دفع توپ‌های ارسالی با سر می‌باشد. از طرفی مدافعان وسط می‌توانند با ارسال توپ‌های بلند و پاس‌های دقیق و عمقی، حملات تیم خود را آغاز کنند.

2. مدافع راست

مدافعان راست مسئول جلوگیری از عبور مهاجمان حریف از سمت راست زمین و ارسال توپ به سمت خط حمله هستند. به علاوه مدافعان راست باید از عبور مهاجمان حریف که از سمت راست به سمت دروازه حمله می‌کنند را نیز بگیرند. از دیگر وظایف آن‌ها می‌توان به حمایت از هافبک‌ها و ارسال توپ به سمت خط حمله اشاره کرد.

3. مدافع چپ

همانطور که از نام مدافعین چپ مشخص است، مسئول جلوگیری از عبور مهاجمان حریف از سمت چپ زمین و ارسال توپ به سمت خط حمله هستند. مدافعین چپ وظایفی همانند مدافعین راست دارند با این تفاوت که مسئولیت ناحیه چپ زمین بر عهده آن‌ها است. دفاع از سمت چپ زمین و ارسال توپ به مهاجمین تیم خود از کارهای مهم این دسته از افراد می‌باشد.

چطور در فوتبال دفاع کنیم؟

اصول دفاع در فوتبال چیست؟

حالا که با انواع دفاع و آموزش دفاع در فوتبال آشنا شد‌ه‌اید، این سوال برای شما رخ می‌دهد که چطور در فوتبال دفاع کنیم؟ به طور معمول در ورزش فوتبال وقتی توپ دست حریف باشد، شما هر پستی که داشته باشید، وظیفه دفاع از دروازه خود را دارید. شما در هر سطحی که باشید باید از پس دفاع کردن اصولی بربیایید. پس می‌توان گفت که دفاع کردن نوعی هنر است که ۹ اصل مهم دارد. این اصول عبارتند از:

1. شخصیت

در کنار آموختن هنر دفاع کردن شما به عنوان یک فوتبالیست باید آموزش دریبل فوتبال را نیز به خوبی آموخته باشید، چرا که برای یک بازیکن هیچ چیزی بدتر از دریبل خوردن نیست. پس باید یک شخصیت مستحکم و قوی داشته باشید تا رقیب به راحتی نتواند از شما بگذرد.

2. فاصله مدافع از مهاجم

اکثر کسانی که به جایگاه مدافع علاقه دارند، در پی پاسخ به این سوال هستند که مدافع تیم باید چه کارهایی انجام بدهد؟ اصل دوم فاصله مدافع از مهاجم است. اگر شما از مهاجم فاصله زیادی داشته باشید، به آن اجازه تصمیم‌گیری و شوت زدن را داده‌اید. از طرفی اگر فاصله شما از مهاجم کم باشد، احتمال دریبل خوردن شما بسیار بالا می‌رود.

3. گارد دفاعی

مهم‌ترین عامل در دفاع اصولی فوتبال گارد دفاعی می‌باشد. برای داشتن گارد دفاعی استاندارد باید به صورت نیم تیغ و رو به پنجه بایستید. طریق ایستادن شما باید به گونه‌ای باشد که مهاجم را به فضای تنگ‌تر هدایت کنید، به علاوه وقتی توپ از دست مهاجم خارج شد به راحتی می‌توانید به پشت سر خود بدوید و صاحب توپ شوید.

نکات اصول دفاع در فوتبال

4. وارد کردن شوک به مهاجم

به عنوان مدافع وقتی می‌خواهید توپ حریف را بگیرید، می‌توانید این کار را با شوک دادن انجام دهید. یعنی هنگامی که به صورت نیم تیغ ایستاده‌اید، یکی از پاهای خود را به سمت توپ ببرید. نکته این مرحله در آموزش دفاع در فوتبال این است که به هیچ عنوان عجله نداشته باشید. به طور مثال اگر شما مدافع هستید، عجله کنید و سریع به سمت پای مهاجم بروید. مهاجم با سرعت عکس العمل بالا شما را دریبل می‌کند.

5. ایستادن بین مهاجم و دروازه

نحوه ایستادن شما باید به گونه‌ای باشد که بین دروازه و مهاجم قرار گیرید، در واقع تمرکز شما باید بین دروازه و مهاجم باشد تا توپی گل نشود.

6. نحوه دفاع دو در برابر یک

دفاع دو در برابر یک یعنی دو بازیکن مهاجم به سمت دروازه هجوم می‌برند و تنها یک مدافع از دروازه دفاع می‌کند. در این شرایط در جایگاه مدافع چگونه باید از دروازه دفاع کرد؟ اصول دفاع در فوتبال در این است که بتوانید از پس چندین بازیکن بربیایید و مانع گل شدن توپ شوید. در این شرایط باید به طور تیغ بایستید و جلوی هر دو بازیکن را تاخیر ایجاد کنید تا بقیه هم تیمی‌های شما برسند.

7. تک زدن با هر دو پا

این گزینه ربطی به جایگاه شما در تیم‌تان ندارد، هر بازیکن فوتبال باید بتواند به خوبی با هر دو پای خود تک بزند. حالا چگونه باید تک بزنیم؟ به طور کلی زمانی شما این حرکت را انجام می‌دهید که به صورت عادی نمی‌توانید توپ را به دست بیاورید. برای این کار یک پای خود را به داخل جمع کنید، سپس با پای دیگر خود به سمت توپ شوت بزنید. در این حالت یا توپ را به سمت اوج شوت کنید یا توپ را طوری هدایت کنید که بخواهید با توپ به سمت دروازه حریف حرکت نمایید.

دفاع در فوتبال به صورت اصولی

8. آمادگی جسمانی

آمادگی جسمانی زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که شما با حریف خود تنه به تنه می‌شوید و اگر بدن ایده‌آلی نداشته باشید، حریف باعث می‌شود تا تمرکز شما بر هم برخورد. برای این کار تمرینات بدنسازی فوتبالی و تمرینات مخصوص پست خود را حتما انجام دهید.

 

9. پرس کردن

پرس کردن نوعی دفاع برای مهاجمین محسوب می‌شود. با این حال جزو آموزش دفاع کردن در فوتبال است. این مورد به صورتی می‌باشد که ابتدا باید توپ را به کناره‌های زمین هدایت کنید، سپس در زاویه مناسب به مهاجم حمله نمایید و نفرات هافبک را به جهت محدود کردن فرد مهاجم هدایت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا مطالبی چند از آموزش دفاع در فوتبال را بیان کنیم. به امید اینکه این مقاله بتواند به بهبود عملکرد بازیکنان و تیم‌های فوتبال کمک کند و موجب افزایش سطح دفاع و کاهش گلزنی حریفان گردد. این تحقیق نشان داد که آموزش‌های دفاعی می‌تواند نقش بسزایی در بهبود عملکرد تیم داشته باشد. امیدواریم که این راهنما برای مربیان و بازیکنان مفید واقع شود و به بهبود عملکرد و به پیشرفت تیم‌های فوتبال کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما