جشنواره ویژه فصل بهار

نحوه اجرای ضربه کرنر در فوتبال | انواع + قوانین

ضربه کرنر در فوتبال

برای زدن گل‌های زیاد از ضربات ایستگاهی برای بردن بازی‌ها بسیار مهم است. یکی از ضربات ایستگاهی بازی فوتبال، ضربه کرنر است. برخلاف ضربات آزاد، ضربه کرنر در فوتبال همیشه از مناطق گوشه‌های زمین تیم حریف زده می‌شود. این ضربه، قانونی است که تنها 9 سال پس از نگارش قوانین اولیه معرفی شد. کرنر برای اولین‌بار در سال 1872 وارد بازی فوتبال شد و از آن زمان تاکنون بخش مهمی از بازی فوتبال بوده‌است.
در این مقاله، ما دقیقاً به گوشه‌های زمین فوتبال می‌رویم و نقش مهمی که آن‌ها در این ورزش دارند را توضیح خواهیم‌داد. ما جزئیات مربوط به زمان اجرای کرنر، نحوه به‌کارگیری کرنر در فوتبال توسط تیم‌های مختلف و اینکه آیا می‌توانید مستقیماً از ضربه کرنر گل‌زنی کنید، بررسی خواهیم‌کرد.

ضربه كرنر در فوتبال چیست؟

در پاسخ به سوال ضربه كرنر در فوتبال چیست؟ باید بگوییم که یک عنصر حیاتی در بازی می باشد و بسیار نادر است که یک‌نیمه 45 دقیقه‌ای از یک مسابقه فوتبال را بدون حداقل دو کرنر پشت سر بگذاریم. باتوجه‌به قوانین کرنر در فوتبال، این ضربه زمانی انجام می‌شود که توپ از طریق خط پایانی از بازی خارج شود، بدون اینکه گلی به ثمر برسد و آخرین باری که بازیکن تیم مدافع توپ را لمس کرده‌باشد. کرنرها از گوشه زمین گرفته شروع می‌شوند و برای شروع، توپ باید ثابت باشد و توسط بازیکنی در تیم حریف شروع شود. برای افزایش خطر گل‌زنی، اکثر تیم‌ها با خطرناک‌ترین بازیکنان از نظر قدرت سرزنی، محوطه جریمه حریف را پر می‌کنند و برای روش مقابله با ضربه کرنر اکثر بازیکنان تیم خودی در محوطه جریمه جمع می‌شوند تا مانع از گل‌زنی تیم حریف شوند.

ضربه کرنر در فوتبال چیست؟

قوانین کرنر در فوتبال

هنگامی که بازیکن ضربه کرنر را می‌زند، جزئیاتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند تا تمامی قوانین ضربه کرنر در فوتبال، رعایت شوند:

  • میله پرچم کرنر نباید جابه‌جا شود.
  • توپ در هنگام ضربه باید ساکن باشد.
  • بازیکنان مدافع نیز باید قوانین خود را رعایت کنند و حداقل 5/9 از گوشه زمین فاصله داشته‌باشند تا زمانی که توپ در منطقه کرنر است.
  • بازیکن اگر پس از ضربه کرنر برای بار دوم توپ را قبل از تماس با بازیکن دیگر لمس کند، این یک تخلف است و یک ضربه آزاد غیرمستقیم برای تیم حریف اعلام خواهد شد.

بدون شک کرنر در فوتبال، یکی از اصول حمله در فوتبال است و با تمرین مداوم آن، حتماً می‌توان از این نقطه از زمین به گل‌زنی برسید.

آیا می‌توان با کرنر گل‌زنی کرد؟

بسیار نادر است که یک بازیکن حرفه‌ای باتوجه به روش اجرای ضربه کرنر، مستقیماً اقدام به گل‌زنی کند. بااین‌حال، این کار قانونی است. انجام این کار مانند ضربه چیپ در فوتبال، به مهارت فنی قابل‌توجهی نیاز دارد و برای تبدیل مستقیم این روش زدن کرنر در فوتبال، معمولاً باید یک کرنر در حال چرخش با استفاده از قسمت داخلی پای خود ایجاد کند تا آن را به سمت گوشه دورتر دروازه هدایت کند.

همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، این یک تکنیک دشوار است؛ اما این بدان معنا نیست که تابه‌حال انجام نشده‌است. چند گل معروف از ضربه کرنر در طول سال‌ها در اوج بازی وجود داشته‌است. در سال 2020، تونی کروس، ملی‌پوش آلمانی یک گل مقابل والنسیا برای رئال‌مادرید در نیمه‌نهایی جام برتر اسپانیا به ثمر رسانده‌است.

از روش های مقابله با ضربه کرنر مستقیم نیز می‌توان به استقرار دو بازیکن در کنار هر تیرک دروازه اشاره کرد تا اگر بازیکن تیم حریف قصد انجام این کار را داشت، با ضربه سر از این کار جلوگیری کنند.

قوانین کرنر در فوتبال

مهارت ضربه‌زدن به توپ

برای تبدیل‌شدن به یک بازیکن موثر در ضربات کرنر، یک مهارت کلیدی وجود دارد که باید روی آن بسیار سخت کار کنید: ضربه‌زدن به توپ. این جنبه‌ای از بازی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. بسیاری از مربیان ترجیح می‌دهند تا در آستانه بازی‌ها، انرژی خود را روی آموزش‌های تاکتیکی، آمادگی بدنی و علوم ورزشی بگذارند و انواع ضربات کرنر را نادیده بگیرند. درحالی‌که، آموزش انواع کرنر در فوتبال، به طور قابل‌توجهی در گل‌زنی تیم می‌تواند کمک‌کننده باشد.

انواع کرنر در فوتبال

انواع کرنر در فوتبال وجود دارد که ما به 3 مورد از آن‌ها (کرنر کوتاه، کرنر نزدیک و کرنر بلند) اشاره‌ای خواهیم‌کرد:

1. کرنر کوتاه

در کرنر کوتاه، ضربه‌زننده، توپ را به هم تیمی خود که نزدیک‌تر از 9 متر ایستاده است، پاس می‌دهد. سپس، ضربه‌زننده، توپ را پس گرفته و آن را در محوطه نسبتاً خالی‌تری می‌فرستد یا آن را به بازیکن دیگری پاس می‌دهد.

2. کرنر نردیک

هدف کرنر نزدیک، همان‌طور که از نامش پیداست، عبور دادن توپ به سمت نزدیک‌ترین تیرک دروازه می باشد. این نوع کرنر معمولاً در زمان غیبت بازیکن مدافع در کنار تیرک نزدیک یا نبود بازیکن بلند قد در همان منطقه اتفاق می‌افتد.

3. کرنر بلند

کرنر بلند، درست مانند کرنر نزدیک است؛ اما این بار توپ به سمت تیرک دورتر هدایت می‌شود. این ضربه کرنر رایج‌ترین نوع ضربات کرنر است؛ زیرا تیم مهاجم به دنبال استفاده از بهترین بازیکنان ضربه‌های سر، در تیم است. به طور معمول نیز بازیکن مهاجم از لبه محوطه جریمه به سمت بالا بلند می‌شود تا توپ را با ضربه سر وارد دروازه کند.

انواع کرنر در فوتبال

سخن پایانی

ضربه کرنر در فوتبال، برای حمله بازیکنان، فشار به تیم حریف و در نتیجه گل‌زنی، بسیار حائز اهمیت است و نباید آن را نادیده گرفت. شما می‌توانید با خرید دوره آموزش فوتبال پیشرفته، از آموزش ضربات کرنر نیز بهره‌مند شوید و چه به‌عنوان بازیکن و چه به‌عنوان مربی، در این روش از حمله پیشرفت کنید. از اینکه ما را تا پایان مقاله همراهی کردید، بسیار سپاسگزاریم. امیدواریم نکات ذکر شده در این مقاله به‌تمامی سوالات شما پاسخ داده‌باشد و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده‌باشد. ما در این مقاله سعی کردیم تا در مورد ضربات کرنر با شما صحبتی داشته‌باشیم و توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

منابع:

  1. لینک
  2. لینک

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما