جشنواره ویژه فصل بهار

انتخاب کفش فوتبال مناسب بر اساس نوع زمین بازی

انتخاب کفش فوتبال مناسب

فوتبال از آن دسته ورزش‌هایی است که از گذشته تا امروز محبوبیت زیادی بین افراد داشته است. انتخاب کفش فوتبال مناسب نیز بخش مهمی از یک بازی حرفه‌ای است. از آنجا که هر کدام از انواع کفش فوتبال دارای مزایای منحصر به فرد خود هستند و عواملی همچون نوع پست شما، زمینی که در آن بازی می‌کنید و یا حتی فرم پای شما، در انتخاب کفش فوتبال مؤثرند، خرید کفش فوتبال کار چندان ساده‌ای نیست. پس اگر می‌خواهید بدانید چه کفشی مناسب فوتبال است و کفش مناسب فوتبال چه ویژگی‌هایی دارد، در این مقاله راهنمای خرید کفش فوتبال همراه ما باشید.

یک کفش فوتبال مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای انتخاب کفش فوتبال، قبل از هر چیزی باید به یک شناخت کلی از موقعیت موجود برسید. موقعیت‌هایی از جمله پست شما و به خصوص سطح زمینی که در آن بازی می‌کنید. شما به کفشی نیاز دارید که مناسب و راحت باشد و برای نیازهای شما ساخته شده باشد. هر بازیکن متفاوت است. بنابراین هیچ کفش فوتبالی که برای همگان مناسب باشد، وجود ندارد. همچنین دقت داشته باشید که به هیچ وجه تاثیر فرم پا در خرید کفش فوتبال را نادیده نگیرید.

استخوان بندی پای هر شخص با شخص دیگر متفاوت است. اما نکته‌ای که هنگام انتخاب کفش فوتبال باید به آن توجه کنید، این است که کفش فوتبال باید در قسمت انگشتان پا و در قسمت پاشنه پا، سخت و محکم باشند. اما کفش تنها در قسمتی که پای شما خم می‌شود باید کاملاً انعطاف‌پذیر باشد. اگر پای شما قوس زیادی دارد، بهتر است کفشی را انتخاب کنید که بالشتک داشته باشد. همچنین برنامه تمرین 4 ماهه با خرید دوره فوتبال با مربی‌گری تخصصی سعید حمیدزاده را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

راهنمای انتخاب کفش فوتبال

نکات انتخاب کفش فوتبال

در زیر برخی از مهم‌ترین جنبه‌هایی که باید هنگام جستجو برای انتخاب کفش فوتبال ارزیابی شوند، آورده شده است:

تناسب

کفش فوتبال باید روی پای شما حالت جوراب مانندی داشته باشد، اما به طوری که فضای کافی در جلوی پا برای تکان دادن راحت انگشتان پای خود داشته باشید. هنگام انتخاب کفش فوتبال بیش از هر چیز، مهم است که کمی وقت بگذارید و اندازه‌های مختلف کفش را امتحان کنید تا تشخیص دهید چه چیزی برای شما بهتر است. خوب است بدانید که خرید کفش مناسب فوتبال با ویژگی‌های شما می‌تواند در دراز مدت به جلوگیری از آسیب دیدگی نیز کمک مؤثری کند.

مواد

بهترین جنس کفش فوتبال، چرم است. به ویژه چرم کانگورو. با این حال، انتخاب بهترین کفش فوتبال برای شما بستگی زیادی به نیاز شما دارد. در اینجا بهترین مواد برای دسته های مختلف آورده شده است:

راحتی: چرم کانگورو راحتی بیشتری را فراهم می کند.

وزن: به طور کلی چرم مصنوعی سبک‌تر است. اگر کفش چرمی می‌خواهید، اما وزن برایتان مهم است، چرم کانگورو سبک‌تر از چرم گوساله است.

دوام: چرم کانگورو و مصنوعی. برخی کفش‌های چرمی، دارای روکش ضد آب برای افزایش دوام هستند، اما در انتخاب کفش فوتبال توجه داشته باشید که چرم مانند پلاستیک (مصنوعی) ضد آب نیست.

محافظت: چرم طبیعی (هم کانگورو و هم گوساله) و مصنوعی همه مواد قوی هستند که محافظت خوبی را ارائه می‌دهند.

قیمت: چرم‌های مصنوعی و بافتنی معمولا مقرون به صرفه‌تر از چرم طبیعی هستند.

خرید کفش پوما

کفی

راحتی یکی از اجزای حیاتی یک کفش فوتبال است. اگر بازیکن راحت نباشد، عملکرد او تحت تاثیر قرار می‌گیرد. شما باید به دنبال کفی باشید که به اندازه کافی بالشتک داشته باشد تا فشار گل میخ را احساس نکنید. وجود بالشتک بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد تناسب ناپایدار شود که بسیار خطرناک است. پس در انتخاب کفش فوتبال دقت کنید که کفی آن نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم باشد.

زیره کفش

وقتی نوبت به زیره می‌رسد، باید چند نکته را در نظر داشته باشید؛ از جمله انعطاف‌پذیری زیره، سطحی که روی آن بازی می‌کنید و شکل گل میخ. برای درک نحوه ارزیابی انعطاف‌پذیری زیره، تصور کنید که کفش فوتبالی به سه بخش تقسیم شده است: جایی که انگشتان پا قرار دارند، قسمت جلویی پا است. پشت کفش ناحیه پاشنه پا است. ناحیه بین جلوی پا و ناحیه پاشنه پا، قسمت میانی پا است.

کفش فوتبالی هرگز نباید در قسمت میانی یا پاشنه انعطاف‌پذیر باشد، بنابراین نباید بتوانید گیره را به شکل “V” یا “U” خم کنید. این نوع انعطاف برای بازی فوتبال بسیار خطرناک است و ممکن است به دلیل عدم تعادل پا منجر به آسیب شود. پس آنچه شما در انتخاب کفش فوتبال می‌خواهید، انعطاف پذیری در جلوی پا و ثبات در قسمت میانی و پاشنه پا است. همچنین دو دسته اصلی از اشکال گل میخ وجود دارد: مخروطی شکل و تیغه‌ای شکل. گل میخ‌های مخروطی چرخش عالی را ارائه می‌دهند، در حالی که گل میخ‌های تیغه‌ای کشش عالی را ارائه می‌دهند.

انواع کفش فوتبالی

علاوه بر مواردی که پیش‌تر ذکر شد، در نهایت خرید کفش فوتبال بر اساس انواع زمین بازی فوتبال باید صورت گیرد. بسته به نوع زمین بازی، تفاوت این کفش‌ها در گل میخ‌های آن است.

انواع کفش فوتبالی

کفش مخصوص زمین سفت

زمین فوتبال سفت، زمینی است که دارای چمن‌های کوتاه و طبیعی باشد. کف زمین‌های سفت، محکم و ثابت است. همچنین ممکن است مقداری مرطوب نیز باشند. بنابراین در انتخاب کفش فوتبال دقت کنید که کفش مخصوص زمین سفت باید گل میخ‌های مخروطی شکل توخالی و یا تیغه‌ای شکل داشته باشند. از آنجا که زمین‌های سفت بسیار خشک هستند و گاهی در آن‌ها سنگ ریزه نیز پیدا می‌شود، گل میخ‌های کفش فوتبال باید پایه‌های کوتاه داشته باشند تا راحتی و کشش کفش بیشتر شود.

کفش مخصوص زمین نرم

زمین نرم به زمین‌هایی گفته می‌شود که چمن‌های طبیعی و کوتاه دارند. همانطور که از نام آن مشخص است، این چمن‌ها بسیار نرم هستند. از آنجا که زمین‌های نرم در روزهای بارانی، گل‌آلود می‌شوند، کفش مخصوص زمین نرم باید دارای شش گل میخ از جنس آلومینیم باشد. نحوه قرارگیری این گل میخ‌ها به این صورت است که چهار گل میخ در جلوی کفش و دو گل میخ در قسمت زیره کفش قرار می‌گیرند. این شش گل میخ قابل تعویض هستند اما باقی گل میخ‌ها در جای خود ثابت اند. همچنین دقت داشته باشید که اگر این نوع کفش را در زمینی غیر از زمین نرم استفاده کنید، ممکن قوزک پای شما آسیب ببیند.

کفش مخصوص چمن مصنوعی

چمن مصنوعی از خرده‌های لاستیک، شن و ماسه و پرزهای مخصوص ساخته می‌شود. روی این مواد با چمنی پوشیده می‌شود که بسیار شبیه چمن طبیعی است اما مواد غیر طبیعی در آن به کار رفته. هنگام انتخاب کفش فوتبال به یاد داشته باشید که کفش مخصوص چمن مصنوعی دارای گل میخ‌های پلاستیکی است که در وسط آن‌ها سوراخ‌‌هایی وجود دارد. این سوراخ‌ها به این منظور طراحی شده‌اند که در اثر برخورد با چمن مصنوعی، ساییده نشوند.

کفش مخصوص سالن

زمین سالن فوتسال توسط هیچ نوع چمنی پوشیده نشده است و یک سطح صاف دارد. به همین دلیل کفش فوتبال داخل سالن گل میخ ندارد و تنها دارای یک زیرۀ تخت لاستیکی است که بسیار انعطاف‌پذیر بوده و باعث راحتی و کشش کفش فوتبال می‌شود. اگر به این رشته ورزشی علاقه‌مند هستید، مطالعۀ مقاله سن مناسب برای فوتبالیست شدن می‌تواند در این زمینه برای شما مفید باشد.

انتخاب کفش فوتبال مناسب

انتخاب کفش فوتبال بر اساس پست بازیکن

یکی دیگر از عواملی که باید در انتخاب کفش فوتبال در نظر بگیرید، انتخاب کفش فوتبال بر اساس پست شما است. در موقعیت‌های مختلف به انواع مختلفی از کفش فوتبالی نیاز دارید. به عنوان مثال، اگر شما یک مهاجم هستید، به کفش‌هایی نیاز دارید که کشش بهتری داشته باشند و امکان حرکات سریع را فراهم کنند. اگر یک مدافع هستید، به کفش‌های فوتبالی نیاز دارید که ثبات و محافظت بیشتری را فراهم کنند.

  • کفش مناسب دروازه‌بان: کفش مناسب موقعیت دروازه‌بان باید گل میخ‌های تیغه‌ای شکل داشته باشد. این نوع گل میخ‌ها باعث میزان بالای چسبندگی کفش می‌شوند.
  • کفش مناسب بازیکن مهاجم: از آنجا که بازیکن مهاجم باید حرکات بسیار سریعی داشته باشد، بهتر است کفشی را انتخاب کند که سبک وزن باشد. همچنین رویه کفش این بازیکن باید استحکام کافی داشته باشد تا مهاجم بتواند ضربات محکمی را به توپ وارد کند.
  • کفش مناسب بازیکن مدافع: بازیکنان مدافع هنگام انتخاب کفش فوتبال باید دقت کنند که زیره کفش کاملا سفت و مستحکم باشد. ضمن این که چون این بازیکنان دائما تغییر جهت می‌دهند، کفش آن‌ها باید دارای چسبندگی عالی باشد.
  • کفش مناسب پست هافبک: بازیکنان پست هافبک باید سعی کنند در انتخاب کفش فوتبال، راحت‌ترین کفش را برگزینند. این بازیکنان مدام در حال حرکت در زمین بازی هستند. پس باید کفشی را خریداری کنند که کفی راحتی داشته باشد.

کلام آخر

فوتبال که اغلب از آن به عنوان یک بازی پرطرفدار یاد می‌شود، نه تنها به مهارت و استراتژی نیاز دارد، بلکه به تجهیزات مناسب هم نیاز دارد. در میان وسایل ضروری، انتخاب کفش فوتبال نیز به عنوان یک عنصر محوری در عملکرد بازیکنان نقش دارد. کفش مناسب فوتبال می تواند بازی شما را ارتقا دهد و کشش و راحتی لازم را برای حرکت موثر در زمین فراهم کند. ما در این راهنمای جامع، به جنبه‌های حیاتی انتخاب کفش‌ فوتبال مناسب برای افزایش تجربه بازی‌تان پرداختیم.

منبع

2 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما