جشنواره ویژه فصل بهار

شناخت انواع توپ فوتبال و راهنمای خرید

انواع توپ فوتبال

پیدا کردن توپ فوتبال مناسب می‌تواند برای شما یک چالش واقعی باشد. از آنجا که هنگام خرید انواع توپ فوتبال انبوهی از مارک‌ها و قیمت‌های بسیار متفاوت وجود دارد، قابل درک است که بازیکنان فوتبال در هر گروه سنی که باشند، در تلاش برای یافتن بهترین توپ فوتبال برای خود، دچار سردرگمی شوند. اما ما در این مقاله با راهنمای خرید بهترین توپ فوتبال، به شما کمک می‌کنیم انواع توپ فوتبال را بشناسید و در نهایت توپ مناسب خود را انتخاب کنید.

اجزای توپ فوتبال

فوتبال جزو آن دسته از ورزش‌هایی است که طرفداران بسیار زیادی، چه مرد و چه زن دارد و به طور کلی مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. البته خوشبختانه می‌توان گفت که فوتبال، ورزشی کم‌هزینه است. شما برای یک تمرین اصولی و حرفه‌ای تنها به یک توپ فوتبال اصل باکیفیت نیاز دارید. اجزای توپ های فوتبال شامل موارد زیر هستند:

 1. پوشش یا کاور
 2. لایه میانی یا آستر
 3. بادکنک هوا یا تیوپ

همه انواع توپ فوتبال از این سه قسمت تشکیل می‌شوند. تنها تفاوت آن‌ها در کیفیت و جنس مواد به کار رفته در هر نوع توپ فوتبال است.

اجزای انواع توپ فوتبال

راهنمای خرید بهترین توپ فوتبال

هنگامی که به دنبال خرید توپ فوتبال با بهترین کیفیت هستید، مطمئنا متوجه خواهید شد که تنوع زیادی در قیمت‌ها وجود دارد. بسیاری از مردم به تفاوت قیمت نگاه می‌کنند و سپس به سرعت ارزان‌ترین توپ موجود را انتخاب می‌کنند. با این حال، خرید یک توپ ارزان همیشه بهترین انتخاب نیست. چندین فاکتور مختلف وجود دارد که باید هنگام انتخاب هر نوع توپ فوتبال در نظر بگیرید:

 1. توپی را انتخاب کنید که اندازه مناسبی داشته باشد

به طور کلی، بازیکنان کم سن و سال‌تر به توپ سایز سه، ‌نوجوانان به سایز چهار و جوانان و بزرگسالان به توپ سایز پنج نیاز دارند. با این حال، این در لیگ‌های مختلف متفاوت است. همچنین این مسئله نیز بسیار مهم است که با همان اندازه توپ فوتبال تمرینی خود در زمین مسابقه بازی کنید تا بتوانید به نحوه بازی با انواع توپ فوتبال و حرکت آن در هوا عادت کنید و اصول کنترل توپ در فوتبال را نیز بهتر یاد بگیرید.

 1. یک توپ مناسب شرایط تمرین و زمین بازی را انتخاب کنید

برخی از انواع توپ فوتبال به طور خاص برای شرایط فوتبال داخل سالن ساخته شده‌اند و با سایر انواع توپ فوتبال تفاوت زیادی دارند. پس بهتر است توپی را انتخاب کنید که مناسب شرایط تمرین و بازی شما باشد.

 1. توپی را انتخاب کنید که مناسب نیازهای شما باشد

توپ‌های پلاستیکی نه تنها ارزان قیمت هستند، بلکه بادوام نیز می‌باشند. اما با این حال، آن‌ها هیچ شباهتی به توپ‌های مورد استفاده در بازی‌های لیگ ندارند. پس هر گونه تمرین با استفاده از انواع توپ فوتبال لاستیکی بیهوده خواهد بود، زیرا بافت و حرکت آن‌ها بسیار متفاوت از سایر انواع توپ فوتبال است. توپ پی وی سی کمی گران‌تر است و تمرین کردن با آن حس بهتری دارد، اگرچه به خوبی مواد دیگر نیست. توپ چرم نیز گزینه گران‌تری است، اما تمایل به جذب آب دارد و هنگام بازی بسیار سنگین می‌شود. به همین دلیل، اکثر لیگ‌ها از یک توپ پلی اورتان با قیمت متوسط ​​استفاده می‌کنند، ماده‌ای مصنوعی که شبیه لاستیک است اما بادوام‌تر و مقاوم‌تر در برابر آب است.

 1. یک توپ با نوع تیوپ مناسب انتخاب کنید

بادکنک هوا یا تیوپ، قسمت داخلی انواع توپ فوتبال توپ است و به توپ شکل و حرکت می‌دهد. تیوپ‌های بوتیل نوعی هستند که در توپ‌های ارزان‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها هوا را به خوبی نگه می‌دارند، اما به اندازه تیوپ‌های لاتکس پاسخگو نیستند. تیوپ‌های لاتکس در توپ‌هایی با کیفیت بالاتر استفاده می‌شوند و بهترین بازی را ارائه می‌دهند. آن‌ها سریع‌تر از سایر انواع تیوپ هوا را خالی می‌کنند و باید بیشتر باد شوند. اما در مجموع بهترین انتخاب نسبت به قیمت خود است.

خرید توپ فوتبال

 1. توپی را انتخاب کنید که وزن مناسبی دارد

به طور کلی، توپ‌های فوتبال سبک‌تر ترجیح داده می‌شوند. زیرا اگر توپ بیش از حد سنگین باشد، ضربه شدید به آن ممکن است به شما آسیب بزند.

 1. توپی را انتخاب کنید که نه خیلی نرم باشد و نه خیلی سفت

یک توپ سخت به پاها و سر آسیب می‌رساند، در حالی که تمرین با یک توپ نرم بیش از حد راحت خواهد بود.

 1. توپی را انتخاب کنید که به هم دوخته شده باشد

راه‌های مختلفی برای کنار هم قرار دادن پانل‌های توپ وجود دارد، اما هیچ‌کدام به اندازه توپ با پانل‌های دوخته شده، بادوام یا آسان برای استفاده نیستند. توپ‌های دیگر به قدری شل و ول هستند که تقریبا یکبار مصرف می‌باشند، بنابراین همیشه توپی را انتخاب کنید که به جای چسباندن، دوخته شده باشد.

 1. توپی را انتخاب کنید که قیمت مناسبی دارد

معمولا یک توپ خوب را باید با قیمت بالایی خریداری کرد. با این حال، برای بازی کودکان، خرید یک توپ ارزان‌تر بهتر است. اما وقتی وارد تیم‌های رقابتی‌تر می‌شوید، کیفیت توپ فوتبال نیز برای شما اهمیت خواهد داشت و عموما به توپی با کیفیت‌تر و گران‌تر نیاز خواهید داشت.

 1. برندی را انتخاب کنید که مطابق با سلیقه و نیاز شما باشد

تفاوت بین برندهای مختلف، بسیار زیاد است. می‌توانید مارک‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام یک از انواع توپ فوتبال برای شما مناسب است و سپس به قیمت‌های مختلف آن برند نگاه کنید. برندهای معروفی مانند نایک، پوما و آدیداس توپ‌هایی را در محدوده‌های قیمتی بسیار متنوعی عرضه می‌کنند که اکثر آن ها برای یک بازیکن آماتور کیفیت کافی را دارند.

 1. توپی را انتخاب کنید که تا حد امکان شبیه توپی که لیگ شما در بازی‌ها از آن استفاده می‌کند، باشد

توپ فوتبال تمرینی شما باید با توپ فوتبال مسابقات حرفه ای یکسان باشد. وگرنه همه پاس‌ها، شوت‌ها و مهارت‌های کنترل توپ شما نیز متفاوت خواهند بود و این در هنگام بازی به شما ضرر خواهد زد. به خاطر داشته باشید انتخاب یک توپ با کیفیت بالا که نیازهای منحصر به فرد شما را برآورده می‌کند، اولین قدم برای یافتن موفقیت در زمین فوتبال است. همچنین برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر در این زمینه، دوره آموزش فوتبال پیشرفته با مربی‌گری حرفه‌ای محمدسعید حمیدزاده را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

راهنمای خرید توپ فوتبال

انواع توپ فوتبال

اگر به تماشای یک مسابقه فوتبال حرفه‌ای بنشینید، احتمالا متوجه خواهید شد که انواع توپ فوتبال مورد استفاده در آن‌ها با توپ فوتبال خیابانی که ممکن است در پارک محلی خود دیده باشید، متفاوت است. زیرا این‌ها توپ‌های رسمی مسابقه هستند که به طور خاص برای استفاده در مسابقات سطح بالا طراحی شده‌اند. پس اگر می‌خواهید بازی فوتبال خود را ارتقا دهید، انتخاب توپ فوتبال مناسب می‌تواند همان چیزی باشد که نیاز دارید! در زیر انواع توپ فوتبال را بررسی می‌کنیم:

توپ فوتبال مخصوص مسابقه

این توپ‌ها مشخصات توپ فوتبال استاندارد را دارند. یک توپ فوتبال مسابقه باید تاییدیه نهادهایی همچون NCAA و فیفا را دریافت کرده باشد. این توپ‌ها باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند. هنگام خرید حتما مشخصات انواع توپ های فوتبال را بدانید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. به عنوان مثال از جمله ویژگی های توپ فوتبال مسابقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جنس بیرونی توپ مسابقه از چرم یا هر نوع الیاف طبیعی استاندارد و ضد آب باشد.
 • توپ فوتبال باید کاملا گرد باشد.
 • محیط توپ باید حدودا بین ۲۷ الی ۲۸ اینچ باشد.
 • وزن توپ مسابقه باید بین ۳۹۷ الی ۴۵۴ گرم قرار داشته باشد.
 • فشار هوای درون توپ باید بین ۸.۸ الی ۱۶.۲ پی سی ای قرار داشته باشد.

توپ فوتسال

توپ‌های فوتسال نسبت به توپ‌های مسابقه‌ای سخت‌تر هستند و سرعت و پرش کمتری دارند. اما جنس لایه بیرونی این توپ‌ها با مقاومت بیشتری ساخته شده و مقداری نرم‌تر هستند تا از خطر آسیب، جلوگیری کنند. توپ‌های فوتسال از نظر اندازه یک سایز کوچک‌تر از سایر انواع توپ فوتبال هستند. البته وزن آن‌ها با دیگر توپ‌های فوتبالی، یکسان است و تفاوتی با یکدیگر ندارند.

توپ فوتبال چمن مصنوعی

از آنجا که زمین‌هایی که با چمن مصنوعی پوشیده شده‌اند بسیار خشک و زبر هستند، در ساخت توپ فوتبال زمین چمن مصنوعی از لایه بیرونی مقاوم‌تری استفاده می‌شود. می‌توان گفت تنها تفاوت این توپ با سایر انواع توپ فوتبال، مقاومت بیشتر آن است. دیگر ویژگی‌های استانداردی توپ فوتبال چمن بسیار مشابه توپ‌های مخصوص مسابقه است.

خرید توپ فوتبال چمن

توپ فوتبال ساحلی

توپ های ساحلی و خیابانی برای استفاده در سطوح سخت مانند بتن یا ماسه طراحی شده‌اند. آن‌ها معمولا از مواد نرم‌تری ساخته می‌شوند که می‌توانند ضربه را جذب کرده و خطر آسیب را کاهش دهند. توپ‌های ساحلی و خیابانی اغلب رنگ‌های روشن دارند که دیدن آن‌ها را در شرایط کم‌نور آسان‌تر می‌کند. همچنین توپ‌های فوتبال ساحلی یا توپ فوتبال خیابانی معمولا جنس رویی براقی دارند. نکته مهم در مورد توپ فوتبال ساحلی این است ضد آب ساخته می‌شوند. سایز این توپ‌ها نیز تقریبا مشابه توپ فوتسال است.

کلام آخر

در این مقاله، انواع مختلف توپ‌های فوتبال موجود و آنچه که هر کدام را منحصر به فرد می‌کند را بررسی کردیم. هر یک از انواع توپ فوتبال برای هدف خاصی طراحی شده اند، بنابراین مهم است که برای نیازهای خود توپ مناسب را انتخاب کنید. در نهایت، مهم است که مارک توپ فوتبال را در نظر بگیرید. برندهای معتبر زیادی وجود دارند که توپ‌های با کیفیت ارائه می‌کنند. پس در مورد برندهای مختلف تحقیق کنید و نظرات را بخوانید تا برندی را پیدا کنید که مطابق با نیازها و بودجه شما باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

دسته‌بندی مطالب

دوره‌های آموزشی ما